15 °C

Dolar 7,60'ı geçti

Küresel piyasaların sakin başladığı; yurt içinde ise TCMB faiz kararının piyasaların odağında olduğu haftanın başlangıcında dolar/TL'den rekor geldi. Haftalardır rekor yolculuğunu sürdüren kur, zirve seviyesini 7,61'in üzerine taşıdı.

Dolar 7,60'ı geçti

Döviz kurlarındaki yüksek tansiyon Merkez Bankası haftasında da devam ediyor. Geçen hafta 7.5785 ile yeni tarihi zirvesini test eden dolar/TL,  sonra bu sabah güne 7.57 civarında başlamıştı. Piyasalarda işlemlerin artmasıyla yeniden yükselişe geçen dolar/TL, gün ortasında 7,60'ı geçti ve rekor tazeledi. Kur saat 15:45'te 7,6170'ten değerleniyor. Aynı dakikalarda euro/TL 8,9670'ten el değiştiriyor.

Borsa İstanbul'da ise işlemler saat 15:45 itibarıyla, yüzde 0,98 düşüşle 1.101 puandan gerçekleştiriliyor.

Altın ve petrol fiyatları düşüyor

Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 1,5 civarı gerileyerek 1,920 dolardan işlem görüyor. Brent petrolün en yakın vadeli varil fiyatı 2,5 düzeyinde düşüşle 42,10 dolara geriledi.

Gözler Merkez Bankası'nda

Piyasalarda Merkez Bankası'nın (TCMB) kritik PPK kararı öncesi bankanın kuvvetlenen sıkılaştırma adımları izleniyor. TCMB'nin bu hafta gerçekleştireceği faiz kararının TL'nin seyri açısından belirleyici olacağı öngörülüyor. Reuters'ın 17 kurumun tahminleriyle yaptığı ankette medyan beklentisi TCMB'nin politika faizini yüzde 8,25'te sabit tutacağına işaret ediyor. 17 katılımcıdan 14'ü ise politika faizinin sabit tutulacağını öngörüyor. TCMB'nin politika faizlerini sabit tutmasına karşın sıkılaştırma adımlarını fonlama kompozisyonunu farklılaştırarak devam etmesi bekleniyor.

TCMB'nin piyasaya sağladığı ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti 16 Temmuz'da politika faizinin 90 baz puan altına yani yüzde 7,34'e kadar gerilemişti. TCMB PPK'da faizleri sabit tutmasına karşın likidite sıkılaştırma adımlarıyla fonlama maliyetini yüzde 10,42'ye kadar çıkardı.

Artan vakalar endişe; aşı çalışmaları umut veriyor

Dünya genelinde artan koronavirüs vakaları yatırımcıları tedirgin etse de aşı çalışmalarına yönelik devam eden pozitif haber akışı gündemi belirleyici unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan ABD'den haftalardır beklenen mali canlandırma planı da piyasalar adına önemli konu başlıkları arasında yer alıyor. Dünya genelinde büyümeye en büyük tehdidi artan vakaların oluşturduğunu söyleyen analistler büyüme ve enflasyonun gelecek yıl kötü anlamda şaşırtabileceğinden korkuyorlar. ABD canlandırma planında ilerleme kaydedilememesi de piyasaları olumsuz etkiliyor.

Danimarka'dan Yunanistan'a kadar Avrupa'da pek çok ülke artan koronavirüs vakalarının
ardından yeni sınırlandırmalar açıklarken, İngiltere'nin yeni bir ulusal tecrit önlemini
değerlendirdiği bildirmesi de endişeleri artırıyor. Japonya'da piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap