17 °C

Dolar bir ayın zirvesinden döndü

Güne 3,55 seviyelerinden başlayan dolar/TL, yaklaşık bir ayın zirvesi olan 3,64 seviyesine kadar çıktı. Dolar/TL piyasa kapanış saatine doğru 3,61 seviyelerinde yer aldı.

Dolar bir ayın zirvesinden döndü

Dolarda yukarı yönlü eğilimi, yurtdışı dinamiklere bağlı olarak devam etti. Güne yükselişle başlayan dolar/TL, 3.6416 seviyesini görerek, 21 Nisan'dan bu yana ilk kez 3.64'ün üzerine çıkmış oldu. Parite daha sonra düşüşe geçerek 3,6150 seviyesinde dengelendi. Bu sırada Euro/TL de dolar kuruna paralel olarak 4 lira seviyesini aştı ve 4,0500 seviyesini gördü.

Saat 17.45 itibariyle dolar/TL 3,6155, euro/TL 4,0225 seviyesinden işlem gördü.

Piyasalarda risk alma iştahı azaldı

ABD'de siyasetinde yaşananlar küresel piyasalar risk alma iştahını azaltmakta. Özellikle Trump'ın geleceğine yönelik belirsizlikler ve uygulamayı düşündüğü genişleyici maliye politikalarının işlerlik kazanıp kazanmayacağına ilişkin olumsuz piyasa algısı negatif fiyatlamaların en önemli nedeni.

İki neden tetikledi

ABD'deki gelişmelerin iki temel nedeni var... Trump'ın IŞİD hakkında elde edilen gizli bilgileri Rusya heyeti ile paylaştığına yönelik suçlamalar ile Trump yönetiminin sert bir dille eleştirilmesi… Bir diğer nokta ise Trump'ın görevine son vermeden önce FBI direktörü James Comey'den, eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'in Rusya ile bağlantılarına ilişkin ilgili yürütülen soruşturmayı kapatmasını istediğine yönelik iddialar...

Bu gelişmeler nedeniyle Trump'ın görevden azledilebileceği konuşuluyor. Bu durum sonrası dolar değer kaybına uğramış olsa da risk alma iştahının zayıflaması riskli varlık statüsünde bulunan gelişmekte olan ülke para birimlerinde zayıflamayı beraberinde getirdi.

'Tekrar düşüş görülebilir'

İntegral Menkul Kıymetler tarafından geçilen bültende şu değerlendirmede bulunuldu:

"Mevcut durumda doların 3.6250 seviyesi üzerine yerleşmesi halinde 3.72 seviyesine doğru ataklar ilerleyen günlerde görülebilir. Buna karşın 3.6250 seviyesinin üzerine yerleşemez ve ABD kanadındaki dalgalanmalar sakinleşirse dolarda tekrar 3.56 seviyelerine doğru düşüş görebiliriz.

EUR/TL kurunda 4.02 seviyesi üzerinde seyirler devam ederse ilerleyen süreçte 4.0933 direncine doğru yükseliş devam edebilir. Buna karşın 4.02 seviyesinin altındaki seyirlerde yeniden kısa vadeli geri çekilmeler alabilir. Ancak 4.02 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda yükseliş bir miktar daha kalıcı olabilir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.