22 °C

Dolar dar bantta yatay, Fed kararları bekleniyor

Yaklaşan seçimler öncesi dolar/TL'de uzun süredir sıkışma gözlenen 5.40-5.50 bandındaki hareketin sürmesi beklenirken, yurt dışında ABD ve İngiltere merkez bankalarının faiz kararları bekleniyor.

Dolar dar bantta yatay, Fed kararları bekleniyor

Yerel seçimler öncesi TL'de benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışma trendi devam ederken, piyasada Fed'in faiz kararı bekleniyor. Brexit sürecini de takip eden piyasalar yarın İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararını da yakından izleyecekler.

Dolar/TL dün 5.46-5.48 dar bandında hareket ettikten sonra bugün saat 09:18'de 5.4795 seviyesinde yer alıyor. Aynı saatte euro/TL ise 6.2210 seviyesinde bulunuyor.

Küresel ekonomik büyümenin yavaşlama sinyalleri vermesiyle birlikte yatırımcılar ABD'deki borçlanma maliyetlerinin bundan sonraki seyri hakkında ipuçlarını görmek için Fed'in bugün sonuçlanacak kararına odaklandı.

Yatırımcılar politika yapıcıların toplantının ardından açıklanacak olan faiz tahminlerini yakından inceleyecek. Gelecek üç yıllık döneme ait faiz tahminlerini bir araya getiren nokta grafiğinde yer alan noktaların aşağı veya yukarı doğru hareketi para politikasının yönü hakkında fikir veriyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Dün küresel piyasalarda risk iştahının ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmelerine yönelik çelişkili haberlerle her iki yönlü hareket ettiğini gördük. Ancak bugüne baktığımızda etkinin devam etmediğini görüyoruz" dedi ve ekledi:

"Fed toplantısı piyasalar açısından çok önemli hem büyüme enflasyon tahminlerinde yapılabilecek revizyonlar açısından hem de bu yıl kaç faiz artışı yapılacak beklentilerinin yeniden şekillenebilecek olması dolayısıyla. Bizim beklentimiz 2019'da tek faiz artışı yönünde ancak piyasadaki beklentiler hiç faiz artışı olmayacağı yönüne doğru kayıyor."

ABD-Çin görüşmeleri sürüyor

Asya borsaları Fed'in bu akşam açıklayacağı ve ABD'de faizlerin bundan sonraki seyri hakkında ipuçları verecek para politikası kararı öncesinde yatırımcıların kâr realizasyonuna gitmeleriyle birlikte bulunduğu altı ayın zirvelerinden geriledi.

Bazı işlemciler satışı Pekin'in ticaret görüşmelerinde ABD'nin taleplerine karşı geldiğine yönelik bir haberin tetiklediğini belirttiler. Buna rağmen yatırımcıların iki ülkenin ticaret görüşmelerinde anlaşma sağlayacağına yönelik beklentilerinde değişiklik görülmüyor.

Bu arada Beyaz Saray'dan bir yetkilinin verdiği bilgiye göre ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin müzakereler kapsamında gelecek hafta Çin'i ziyaret edecek.

Faizlerde yukarı yönlü hareket

Öte yandan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizinde geçen hafta 91 baz puana varan bir yükseliş yaşandı. Bankacılar tahvil faizlerindeki yükselişte kurdaki baskı, jeopolitik riskler ve yaklaşan seçimlerin etkili olmuş olabileceğini belirtiyor.

Bu yükselişin ardından Hazine'nin dün gerçekleştirdiği kuponsuz bonoyu yeniden ihracında ortalama bileşik faiz yüzde 19.97, TÜFE'ye endeksli 5 yıllık tahvilde ortalama reel faiz yüzde 3.92 oldu. İhalelerin piyasa beklentilerine paralel gelmesi sonrası ikincil piyasada getirilerde anlamlı değişim olmadı.

Moody's: Türkiye'nin kırılganlık riski arttıMoody's: Türkiye'nin kırılganlık riski arttı

Kaynak: Reuters