19 °C

Dolar, Fed'in izleneceği haftaya yatay başladı

Geçen hafta genel olarak 5.47'lerde işlem göre dolar kuru 5.45 üzerindeki yatay hareketini sürdürüyor. Piyasalarda bu hafta Fed kararları izlenecek.

Dolar, Fed'in izleneceği haftaya yatay başladı

Dolar/TL geçen hafta genel olarak 5.47 civarında hareket ettikten sonra yeni haftaya dolar endeksindeki düşüşten bulduğu destekle başladı.

Cuma kapanışta 5.44'de olan kur, bu sabah saat 11:13'de 5.4620 seviyesinde yer aldı. Aynı saatte euro/TL 6.20'den işlem gördü.

Integral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, gelişmekte olan ülke paralarının bu sabah yataya yakın olduğunu, TL tarafında da belirgin bir ayrışma gözlenmediğini söyleyerek, "Dolar endeksi sakin, dolar/TL'de de genel olarak 5.40-5.48 bandında yatay seyir söz konusu. Fed tarafında projeksiyonlar bekleniyor, küresel piyasalardaki hareketleri de şekillendirecektir. Dolar/TL'de aşağıda 5.40, yukarıda 5.48-5.50 seviyeleri önemli" değerlendirmesini yaptı.

ABD'de fabrika üretimi Şubat ayında yüzde 0.4 gerileyerek art arda ikinci ayda düşüş kaydederken, dolar endeksi geçen hafta yüzde 0.81 gerileyerek Ağustos başından bu yana en büyük düşüşünü yaşadı.

Geçen hafta Salı 97.27'ye tırmanan endeks, bu sabah 96.430 seviyesinde bulunuyor.

Piyasalarda Fed'in Çarşamba sona erecek iki günlük para politikası toplantısından çıkacak kararlar izleniyor.

Fed'in bu yıl para politikasını çok az sıkılaştıracağı ya da hiç sıkılaştırmayacağına dair öngörüler arttı. Öte yandan bu ayın başında bu yıl için faiz indirimine neredeyse ihtimal vermeyen Fed faiz oranı vadeli işlemleri şimdi faiz indirimine yüzde 40 ihtimal veriyorlar.

Bu arada bu toplantıda Fed'in 3.8 trilyon dolarlık tahvil bilançosunu küçültmeyi bırakma planına ilişkin daha fazla detay vermesi bekleniyor.

Kaynak: Reuters