27 °C

Dolar güne düşüşle başladı

Dün 2.73'ün altını test eden, ardından günü 2.74'lü seviyelerde kapatan dolar, yeni güne 2.7350 seviyesinde başladı.

Dolar güne düşüşle başladı

Doların dün küresel çapta değer kaybetmesi ve beklentilerin üzerinde gelen ilk çeyrek büyüme verisi ile dün aşağı yönlü bir seyir izleyen dolar/TL'de bugün Nisan ayı cari açık verisi ve küresel piyasalar takip edilecek.

Dün gün içinde 2.73'ün altını test eden, ardından günü 2.74'lü seviyelerde tamamlayan dolar/TL bu sabah 08:16'da 2.7351/2.7389 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL 2.9140/2.9183, euro/TL 3.0952/3.1003 seviyesindeydi.

Küresel tahvil getirilerinde dalgalı seyir sürerken TL cinsi bonolarda ise daha çok iç siyasi gelişmelerin etkisi büyüme verisinin ardından 2 ve 10 yıllık gösterge tahvil faizlerinde gerileme görülürken, bankacılar işlem hacimlerinin oldukça düşük olduğuna dikkat çekti.

İki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde ortalama bileşik faiz yüzde 10.22 seviyesinde gerçekleşti. 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.66, valörde son işlemde yüzde 9.62 seviyesindeydi.

Ana gündem siyaset

Yeni hükümetin kurulma sürecine yönelik gelişmeler piyasalarca yakından izlenirken; bankacılar piyasalardaki lokal belirleyicinin siyaset olmaya devam edeceğini belirtiyorlar.

Reuters'ın 14 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre, cari işlemler açığının Nisan ayında 3 milyar dolar olması, 2015 sonunda ise 35.65 milyar dolara gerilemesi bekleniyor.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesi hükümetin kurulma süreci açısından takip edildi.

Baykal Erdoğan'ın bir an önce hükümetin oluşmasını istediğini ve her türlü koalisyon çözümüne açık göründüğünü belirterek, erken seçimin kimse için tercih edilen bir çözüm olmadığını söyledi.

Liderlerin koalisyon söylemleri izleniyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinin ardından ortaya çıkan tabloda koalisyon olasılıklarının tamamını tüketmeden erken seçime gidilmesi yönünde bir karar almayacaklarını belirtirken; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın koalisyon müzakerelerinin bir parçası olmadığını, ancak müzakerelerin tıkanması halinde devreye girebileceğini söyledi.

Bu süreçte siyasi parti liderlerinden olası koalisyon seçeneklerine ilişkin gelebilecek yorumlar yakından takip ediliyor ve bankacılara göre bu yorumlar piyasayı her iki yönlü dalgalandırma potansiyeline de sahip.