Dolar haftanın son işlem gününe 5,67'den başladı

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası hızlı bir şekilde gerileyen dolar/TL kuru, haftanın son gününe 5,67 liranın hemen üzerinde başladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dün Türkiye ve Avrupa merkez bankalarının faiz kararları sonrası hareketli dakikalar geçiren döviz piyasaları haftanın son gününe sakin başladı. 

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 5,67 liranın üzerinde işlem görüyor.

Saat 09:25 itibarıyla Kapalıçarşı'da dolar, 5,6740 liradan satılıyor. euro ise 6,2885 liradan el değiştiriyor. Aynı dakikalarda İngiliz Sterlini ise 7,0140 liradan alıcı bulurken Euro/dolar paritesi 1,1079 seviyelerinde.

Analistler, TCMB'nin politika faizini 325 baz puan indirerek yüzde 16,50'ye çekmesinin Türk lirası varlıkları pozitif etkilediğini, bu kararın ardından Avrupa Merkez Bankasının (ECB) da faiz indirimine gitmesinin fiyatlamada önemli rol oynadığını söyledi.

Bugün yurt dışında Avro Bölgesi'nde dış ticaret dengesi, ABD'de perakende satışlar ve Michigan Üniversitesi eylül ayı tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 5,6410 seviyesinin kırılması halinde 5,6050'nin destek konumuna gelebileceğini kaydetti.

Faiz indirimi döviz kurlarını düşürdü

Dün Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde 5,76 liraya kadar yükselikten sonra 325 baz puanlık indirimin açıklanmasıyla 5,65 seviyelerine kadar geriledi. Kapanışta doların satış fiyatı 5,6840 lira, avronun satış fiyatı ise 6,2810 lira olmuştu.

Yen, dolar karşısında 6 haftanın dibinde

Yen ABD ve Çin'in ticaret görüşmeleri öncesinde anlaşmazlıklarını azalttığı işaretlerinin
güvenli liman varlıklara olan talepleri azaltmasıyla dolar karşısında altı haftanın dip
seviyesine yakın seyrediyor.

Euro ECB'nin ivme kaybeden euro bölgesi ekonomisini desteklemek için Kasım ayından itibaren tahvil alımına yeniden başlama kararının ardından dün sert şekilde dalgalandıktan sonra bugün yatay seyrediyor.

Etiketler