8 °C

Dolar haftaya yükselişle başladı

Dolar/TL, Fitch'in kredi notunu yatırım yapılabilir düzeyde tutmasına rağmen, yeni haftaya terör saldırısının etkisiyle 2,94'ün üzerinde başladı

Dolar haftaya yükselişle başladı

Cuma günü 2.93 lira dolayında hareket eden dolar, Fitch'in kararına karşın, Gaziantep'teki terör saldırısının yarattığı güvenlik endişeleriyle yönünü yukarıya çevirdi. Yeni haftaya 2.94 liranın üzerinde başlayan dolar 2.9450 liraya kadar yükselirken, euro da 3.32 - 3.33 lira aralığında hareket etti.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tutanaklarında bu yıl faiz artışı ihtimalinin azaldığına ilişkin ipuçlarının çıkmasıyla yükselişi durup geri çekilen dolar, geçen hafta kentlerde art arda terör bombalarının patlaması üzerine yönünü yukarıya çevirmişti.

Fitch, Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir düzeyde tutarken, not görünümünü "durağan"dan "negatif"e indirdi. Uluslararası yatırımcılar, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere yatırım yaparken, ülkenin en az iki uluslararası derecelendirme şirketinden "yatırım yapılabilir" kredi notu olmasına önem veriyorlar. Fitch'in not teyiti ile, Moody's ile birlikte ikinci not korunmuş oldu. Türkiye'ye yatırım yapılabilir notu veren Moody's'in darbe girişimi sonrası başlattığı not indirimi için gözden geçirme süreci devam ediyor.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap