8 °C

Dolar, S-400 endişesiyle 5.45'e yükseldi

"S-400 yeni Brunson mı olacak?" sorusu yatırımcıyı tedirgin ederken dolar/TL kuru yaklaşık 2 ay sonra ilk kez 5.45 seviyesine yükseldi.

Dolar, S-400 endişesiyle 5.45'e yükseldi

Dolar/TL'de dünkü sert yükselişin ardından yukarı yön isteği bugün de sürüyor. Kur, 5.45'in üzerine çıktı ve 16 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesine geldi.

Piyasa, bankacıların söylemiyle "S-400 yeni Brunson mı olacak?" sorusunun yanıtını arıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise, bugün, "Türkiye'deki piyasanın bugünkü ve gelecekteki durumuyla S-400'ün uzaktan yakından bir alakası yok" diyerek bu konudaki görüşünü dile getirdi.

Güne 5.43 civarından başlayan dolar/TL kuru 5.4563'e kadar yükseldikten sonra saat 11:53'de 5.4420 seviyesinde. Euro/TL ise 6.1640'da.

Ekonomistlerin yorumlarındaki ortak nokta, dünkü faiz kararının TCMB'nin kredibilitesini artırdığı ve bundan sonraki ilk toplantıda da faiz indirimi olmayacağı yönünde. Bankacıların söylemiyle "piyasa dostu" karar metnine rağmen yabancı kaynaklı pozisyon azaltma işlemlerinden kaynaklanan bir satış baskısı oluştu.

Yaşanan tepkinin TCMB kararı ya da metnin içeriğine dönük olmadığını söyleyen işlemcilere göre, başta S-400 gerilimi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

Dolar/TL'de ne bekleniyor?

"Bundan sonraki süreçte gün içi hareketlerde 5.41'in altına sarkma olmazsa yükseliş eğilimi devam edebilir" görüşüne yer verilen IKON Menkul değerlendirmesinde, "Olası ataklarda 5.4450 üzerinde 5.52 direnci kritik öneme sahip gözüküyor. Olası ataklar sonucunda 5.52 direnci aşılırsa dolar lehine sert ataklar görülebilir" denildi.

Dinamik Menkul'un notunda da, "Son 5 haftadır kademeli olarak yükselişine devam eden kurun bu seyrini sürdürmesi durumunda 5.4467 direnç seviyesi karşımıza çıkmaktadır. Bu seviyenin aşılması durumunda ise yukarı yönlü işlemler 5.5026 seviyesine kadar genişleyebilir" tespiti yer aldı.

TL'ye bakış olumsuz

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Türkiye ekonomisine ilişkin endişelerin son dönemde daha da arttığını görüyoruz... Türkiye S-400 alımından vazgeçmeye niyetli görünmüyor. Bu da ABD ile yeni bir kriz olacak mı sorusunu beraberinde getiriyor. Bu endişelerle birlikte yatırımcıların TL'ye olan bakışı şu an için olumsuz kalmaya devam edecek görünüyor" dedi.

Türkiye Rusya'dan S-400 füze sistemleri satın alınmasına ilişkin anlaşma imzalamış ve teslimat sürecinin Temmuz ayından itibaren başlayacağı açıklanmıştı.

ABD ise, Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini satın alma planlarından vazgeçmemesi halinde ABD'nin F-35 savaş uçaklarını Türkiye'ye satmayacağı söyleminde bulunuyor.

Öte yandan bankacılar 2019 başında gelişmekte olan ülkelere yönelik fon akımlarının kuvvetlendiği bir dönemden sonra şimdi ise gelişmekte olan ülkelere yönelik yeni bir kötümserliğin konuşulduğu bir sürece de dikkat çekiyorlar.

"Piyasanın durumuyla S-400'ün alakası yok"

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap