10 °C

Dolar, seçim öncesi seviyelerde

Seçim öncesi seviyeye kadar inen dolar/TL, bugün MB faiz kararı ve siyasi gelişmelerle yön bulacak.

Dolar, seçim öncesi seviyelerde

Yunanistan sorununun çözüme ulaşacağı beklentileriyle global piyasalarda oluşan iyimser hava, yurtiçinde ise koalisyonun kısa sürede kurulacağı beklentisiyle dolar/TL dün seçim öncesi seviyelere gerilerken, bugün PPK toplantısının izleneceği piyasalara asıl olarak siyasi gelişmeler yön vermeye devam edecek.

Dolar/TL dün küresel piyasalarda Yunanistan kaynaklı iyimser hava ve hükümetin kısa sürede kurulacağı beklentileriyle seçim öncesi seviye olan 2.6613'e kadar geriledi. Dolar/TL bu sabah saat 09:17'de 2.6740/2.6750, sepet bazında TL 2.8417/2.8454, euro/TL ise 3.0111/3.0154 seviyesinde.

Seçim öncesi 2.66'lı seviyelerde bulunan dolar/TL, seçimlerin hemen ardından 2.8094 ile tarihi zirveyi test etmiş, koalisyonun hızlı bir şekilde gerçekleştirilebileceği beklentisi ve Fed açıklamalarıyla ile de geçen haftayı 2.70'in altında tamamlamıştı.

Meclis toplanıyor

Seçimlerin ardından bugün ilk kez toplanacak olan TBMM Genel Kurulu'nda 550 milletvekili yemin edecek; Meclis başkanı seçiminin ilk turu ise Pazar günü yapılacak.

Cuma günü açıklanan TCMB beklenti anketi enflasyon beklentilerinin daha da bozulduğunu gösterirken Merkez Bankası'nın 7 Haziran genel seçimleri sonrasında bir koalisyon hükümeti mi kurulacağı yoksa erken seçime mi gideceği yönündeki siyasi belirsizliğin devam ettiği bir ortamda gerçekleştireceği ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında kısa vadeli faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Bir bankanın döviz işlemcisi, "Bu ayki PPK toplantısından bir değişiklik kararı çıkmasını beklemiyoruz, dolayısıyla piyasayı da etkilemeyecektir. Hükümet kurma sürecine ilişkin gelişmeleri izliyor piyasa, dolar/TL'de 2.6550'lere hareket görmemiz olası" dedi.

"Meclis Başkan seçimlerinde partilerin davranışı, hükümet kurma sürecine ilişkin olarak bazı ipuçları sunabilir" diyen HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, "Ancak, bu sürecin en önemli ayağını koalisyon hükümeti oluşturma süreci teşkil edecektir. Mali piyasalar, kulislerden gelen sinyalleri de harmanlayarak, AK Parti-MHP koalisyonunun gerçekleşme ihtimalini daha yüksek buluyor ve bunu da fiyatlıyor. Bu model orta ve uzun vadede iyi midir sorusu piyasalar açısından şu an itibariyle çok da vahim değil. Piyasalar şu an hükümet kurulup kurulmaması üzerine yoğunlaşmış ve yeni bir seçim ihtimalinin bertaraf edilip edilmeyeceğine bakıyor. Bu yönüyle de herhangi bir koalisyon senaryosunu olumlu karşılıyor" dedi.

Koalisyon hükümetinin kurulması halinde ekonomi kurmayları ve ekonomi politikalarına odaklanılacağını söyleyen Keresteci, "Bunun da olumlu yönde ilerlemesi halinde koalisyonun siyasi manada sürdürülebilirliğini test edeceğiz. Tüm bu etmenlerin olumlu yönde ilerlemesi, mali piyasaların da ciddi anlamda iyimserliği fiyatlamasını beraberinde getirebilir. Mesela, bu durumda dolar/TL ilk etapta 2.55'li seviyeleri radarına alacak ve sonrasında daha aşağı seviyeleri hedefleyebilecektir" dedi.

Yunanistan görüşmeleri tam gaz sürüyor

Yunanistan temerrüde düşmekten kurtulmak için yeni bütçe tekliflerini sunarken, euro bölgesi liderleri önümüzdeki günlerde olası bir anlaşmaya varılmasını sağlayabilecek bu teklifleri memnuniyetle karşıladılar.

ABD borsaları Yunanistan'ın temerrüde düşmesini engelleyecek bir anlaşmanın gerçekleşeceği beklentisiyle beraber dünü yükselişle kapattı. Asya borsaları da, Yunanistan'ın sunduğu son taslakla bu haftanın geri kalanında kreditörlerle anlaşacağı ve bir iflasın önüne geçeceği beklentileriyle beraber yükseldi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap