10 °C

Dolar seçim öncesi seviyelerin altında

Koalisyon hükümetinin kısa sürede kurulacağı beklentileriyle dolar/TL seçim öncesi seviyelere geriledi.

Dolar seçim öncesi seviyelerin altında

Yunanistan'a ilişkin gelişmelerin takip edildiği dolar/TL devam eden koalisyon hükümetinin kısa vadede kurulacağı beklentisinin de desteği ile genel seçimler öncesine denk gelen 5 Haziran'dan bu yana ilk kez 2.66'nın altına geriledi.

Seçim öncesi 2.66'lı seviyelerde bulunan dolar/TL, seçimlerin hemen ardından 2.8094 ile tarihi zirveyi test etmiş, koalisyonun hızlı bir şekilde gerçekleştirilebileceği beklentisi ve Fed açıklamalarıyla ile de geçen haftayı 2.70'in altında tamamlamıştı.

Bu sabah 2.6687/2.6704 seviyesinde olan dolar/TL, 2.6535'e kadar geriledikten sonra saat 16:35'te 2.6545/2.6550 seviyesinde bulunuyor. Bu sabah 2.8311/2.8329 seviyesinde olan sepet bazında TL, aynı saatte 2.8148/2.8156, 2.9926/2.9939 seviyesindeki euro/TL ise 2.9752/2.9763 seviyesindeydi.

Piyasalar genel olarak Yunanistan'ın borç krizinin çözümüne ilişkin netleşmesi beklenen adımları izliyor. Öte yandan bir koalisyon hükümetinin kurulacağı beklentisinin fiyatlanmaya devam ettiği, genel olarak olumlu bir havanın hakim olduğu dolar/TL'de tersi bir haber gelene kadar da gevşemenin devam etmesi bekleniyor.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, "TL'de 7 gündür sepet bazında bir güçlenme var ve bunun küresel kaynaklara dayandığını söyleyebilmek imkansız. Londra ağırlıklı işlemlerde hükümet kurulamayacak, erken seçim olacak temasıyla dolara karşı açılan TL kısa pozisyonların kapanmasıyla lira değer kazanıyor. Burada AK Parti liderliğinde koalisyon fiyatlanıyor. Kritik 2.6435 seviyesinin aşağı kırılması ve zaten sığ olan likidite ile 2.6175'e gidebiliriz" dedi ve ekledi: "Dolar/TL seçim sonrası test edilen 2.81'den 2.65'li seviyelere gerilemiş olsa da diğer gelişmekte olan ülke para birimleri bu yıl yüzde 4 değer kaybederken, TL dolar karşısında yüzde 14 değer kaybediyor. Yani TL bu yıl hala yüzde 10 negatif ayrışma içinde. Meclis başkanlığı seçimlerinin ardından, hükümet kuruluyor açıklaması kısa bir süre içinde gelirse, TL'deki bu yüzde 10 negatif ayrışmanın yüzde 6-8 arasına kapanması dolar/TL'yi tekrar 2.56'lara götürür. Ancak AK Parti liderliğinde koalisyon beklentileri gerçekleşmez, hükümet kurulamazsa da kurda hızlı 2.85 üzeri bir oluşum beklerim."

Seçilen milletvekillerinin TBMM'de yemin etmesinin ardından şimdi TBMM'de Meclis Başkanlığı seçimi süreci yaşanıyor. Gelecek hafta Meclis Başkanı seçiminin yapılmasının ardından Erdoğan'ın yeni hükümeti kurma konusunda gerekli olan görevlendirmeyi yapması bekleniyor.

Partilerin Meclis başkanlığı için aralarında yapacakları pazarlıklar ve varacakları olası uzlaşmaların, koalisyon görüşmelerine dair işaret vermesi bekleniyor.

TBMM Genel Kurulu'nda gelecek hafta yapılacak Meclis Başkanlığı için CHP'den Deniz Baykal, MHP'den Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP'den Dengir Mir Mehmet Fırat'ın adaylığı açıklanırken, AKP'nin aday belirlemeye yönelik değerlendirmeleri sürüyor.

Tahvil-bono piyasasında dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.89, valörde son işlemde yüzde 9.88 seviyesinde olan iki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilin bileşik faizi bugün spot kapanışta ortalama yüzde 9.83, valörde aynı saatte son işlemde yüzde 9.83 seviyesinde.

Dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.45, valörde son işlemde yüzde 9.41 seviyesinde olan 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise bugün spot kapanışta ortalama yüzde 9.35, valörde son işlemde aynı saatte yüzde 9.33 seviyesinde.

Piyasaların yakından izlediği Yunanistan tarafında ise Euro bölgesi maliye bakanlarının oluşturduğu Eurogroup'un başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'ın reform karşılığı mali yardım müzakerelerinde kreditörlerin hazırladığı reform tasarısına olumlu karşılık vermediğini, maliye bakanları toplantısında Yunanistan'ın neleri kabul ettiğini göreceklerini söyledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap