Dolar toparlandı, Asya'da tatiller sürüyor

Dolar, yatırımcıların Fed'in faiz indirim beklentilerini azaltmasından destek bulurken, Japonya ve Çin'de devam eden tatiller nedeniyle Asya piyasalarında işlem hacimleri düşük kaldı.

Reuters
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Asya borsaları tatillerden dolayı işlem hacminin düşük olduğu bir günde zayıf seyir izliyor.

Avustralya borsası yüzde 0.2 yükselirken, Yeni Zelanda hisseleri yüzde 0.5 geriledi. Güney Kore'nin KOSPI endeksi ise yüzde 0.3 geriledi. Çin ve Japonya piyasaların tatiller dolayısıyla kapalı olmaya devam etmesiyle Asya genelinde işlem hacimleri düşük kaldı.

Çin hisse piyasasında işlemler Pazartesi günü, Japon piyasasında ise Salı günü başlayacak.

Wall Street'de başlıca 3 endeks, enerji hisselerinin baskısıyla ilk baştaki kazanımlarını geri vererek ekside kapandı.

Dolar, piyasaların Fed'in faiz indirimi beklentilerini azaltmasıyla haftayı artıda kapatmaya hazırlanıyor ancak bu büyük ölçüde günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve ABD ekonomisi ve ücretlerin durumuna ilişkin bilgi verecek ABD tarımdışı istihdam verisine bağlı durumda.

ABD'de tarımdışı istihdamın Nisan'da 185 bin artış kaydetmesi, işsizliğin ise 3.8 ile aynı seviyede kalması bekleniyor.

Dolar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın enflasyondaki son dönemdeki yavaşlamayı önemsememesi ve faizleri düşürmek için bir neden görmemesinden bu yana hafif yükseldi.

Powell'ın bu açıklamaları doların hafta başındaki kayıplarını telafi etmesine yardımcı oldu. Dolar endeksi 97.149 seviyesinden 97.834'e yükseldi.