22 °C

Dolar ve euro, günün ikinci bölümünde hareketlendi

Yurt içinde piyasaların merakla beklediği enflasyon beklentilerin altında artış kaydetti. Enflasyon verisine sınırlı tepki veren dolar/TL ve euro/TL, günün ikinci bölümünde hafif yükseldi. Küresel piyasalar ise COVID-19 tedavisi gören Trump'ın bugün taburcu olma ihtimaliyle pozitif seyrediyor.

Dolar ve euro, günün ikinci bölümünde hareketlendi

Türkiye ekonomisi için en kritik verilerin başında gelen enflasyon, eylül ayında bir sürpriz yaparak beklentilerin altında bir artış kaydetti. Uzmanların yüzde 1,35 civarı artış yaşanmasını beklediği eylül ayı enflasyonu, yüzde 0,97'lik artış kaydetti. Verinin piyasa beklentilerinin altında kalmasına rağmen piyasaların tepkisi sınırlı oldu. Veri öncesi saat 09:55'te dolar/TL, 9,7580'den euro/TL ise 7,7595 düzeyindeydi. Veri sonrası kurlar benzer seviyelerde seyretti.

TL, günün ikinci yarısında dolar ve euro karşısında değer kaybetti. Saat 15:50 itibarıyla dolar/TL 7,7840'tan euro/TL ise 9,1570'den el değiştiriyordu.

Küresel piyasalara Trump morali

Küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump'ın günün ilerleyen saatlerinde hastaneden çıkarılabileceği umutlarıyla yükseldi. Trump'ın hastaneden çıkarılabileceği umutları Cuma günü küresel borsalarda volatilite yaratan siyasi belirsizliğin bir kısmını yatıştırdı. ABD vadelileri yüzde 1 civarı artıda işlem görürken Asya borsalarının da tamamında kazançlar dikkat çekiyor. Çin borsalarının tatil nedeniyle kapalı olduğu günde Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,63 yükseldi. Avustralya borsası yüzde 2'nin üzerinde yükselerek yaklaşık 2 haftanın en büyük günlük kazanımını kaydetti. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 1,2 civarı yükselişte.

Trump bugün hastaneden çıkabilir

74 yaşındaki Trump, Cuma günü koronavirüs tedavisi için hastaneye kaldırıldı ancak doktorları tedaviye cevap verdiğini ve Pazartesi günü Beyaz Saray'a dönebileceğini söyledi.

Altında yatay seyir

Yatırımcılar koronavirüs testi pozitif çıkan Trump'ın sağlık durumuna yönelik daha fazla netlik beklerken altın fiyatları hafif değişim gösterdi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1,896 dolar ile yatay seyrediyor.

Brent petrol yeniden 40 dolara yaklaştı

Petrol fiyatları Trump'ın doktorlarının Trump'ın bugün hastaneden çıkarılabileceğine
yönelik açıklamalarının desteğiyle yaklaşık yüzde 2 yükseldi. Trump'ın sağlık durumuna yönelik doktorlarının açıklaması küresel piyasalardaki siyasi belirsizliği azaltırken Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatını yüzde 1,8 artışla 39,96 dolara çekti. ABD hafif ham petrolü yüzde 0,21 artışla 37,81 dolara yükseldi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap