15 °C

Dolar ve euro zirveyi yeniledi

Dolar/TL, bu sabah 3.9830 zirvesini görürken, euro/TL rekoru 4.6772 seviyesine taşıdı. Hızlı açılışların ardından bir miktar gevşeyen döviz kurlarında temkinli görünüm sürüyor.

Dolar ve euro zirveyi yeniledi

Türk Lirası, yeni güne kayıplarla başladı. Bu sabah ilk işlemlerde TL; dolar, euro ve sterlin karşısında rekor düşüş yaşadı. Dolar 3.9830'a çıkarak tarihi zirveyi yeniledi. Euro 4.6772 ile rekor kırarken, sterlin de 5.2792 ile yeni zirvesini gördü.

Saat 14:23 itibariyle dolar/TL 3.9660'dan işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL 4.6590 ve sterlin/TL 5.2500 seviyesinde yer aldı.

Jeopolitik ve diplomatik risklerin yanı sıra hükümetin TCMB'ye yönelik son dönemde artan eleştirilerinin etkisiyle TL'de değer kaybı belirginleşirken, Merkez'in dünkü örtülü faiz artırımı dolar kurundaki yükselişin önü kesemedi.

"Anlamlı faiz artışı bekleniyor"

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, "TCMB'nin dünkü örtülü faiz artışı aslında ara toplantı yapmamak ve 14 Aralık'taki PPK toplantısına kadar zaman kazanmak için atılmış bir adım oldu. TCMB böylece faizi son raddesine kadar kullandı, dolayısıyla 14 Aralık'ta GLP'de
anlamlı bir faiz artırımı yapması bekleniyor. Bu da 150-200 baz puan kadar yani yüzde 3-3.5 reel faiz yaratacak şekilde bir artırımı anlamına geliyor" dedi ve şöyle devam etti:

"Piyasada bu adımın pozitif etkisini görmüyoruz çünkü yeterli bir hamle değil, fonlama hala
ucuz. ABD, Avrupa ve NATO ile yaşamam gerilimin, hükümetin baskısının etkisini azaltacak bir
piyasa hamlesi değil bu. O risklere yönelik olumlu bir haber akışı da yok. Ayrıca 14 Aralık'ta
da bu radikal adımı atıp atamayacağı da belli değil, yapamayacağını düşünen bir yatırımcı
kitlesi de var. Dolayısıyla TL negatif sürecin devam etmesini bekleriz"

ABD'de enflasyon hedeflerden uzak kalabilirABD'de enflasyon hedeflerden uzak kalabilir

FOMC tutanaklarından ne bekleniyor?FOMC tutanaklarından ne bekleniyor?

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.