5 °C

Dolar yatay seyrediyor, gözler Brexit oylamasında

Dolar/TL'de 5.46 civarında hareket sürüyor, bu akşamki Brexit oylaması bekleniyor.

Dolar yatay seyrediyor, gözler Brexit oylamasında

Piyasalar İngiltere parlamentosunda Brexit hakkında bu akşam yapılacak oylamanın sonucunu beklerken dolar/TL bu sabah 5.46 civarında sakin bir seyir izliyor.

Dolar/TL dünkü oylamanın ardından gelişmekte olan ülke para birimlerinde gözlenen sınırlı değer kaybına paralel hareket ederken, içeride ise ABD ile gerilim yaratan S-400 konusundaki gelişmeler izleniyor.

İngiltere parlamentosu dün gece Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmak için sağladığı ve hafta başında AB'den ek güvenceler aldığı anlaşmayı tekrar reddetti. Oylamanın ardından piyasalarda risk iştahı azaldı.

Parlamento bugün TSİ 2200'da, AB ile ilişkileri düzenleyecek herhangi bir anlaşma olmadan AB'den ayrılmayı oylayacak. Bu reddedilirse parlamento yarın ayrılma tarihini ertelemeyi oylayacak. Tüm bu oylamalara rağmen AB'de ayrılma süreci belirsizliğini koruyor.

AB'den ayrılma tarihinin ertelenmesi, erken seçimlere gidilmesi, hatta Brexit olarak adlandırılan AB'den ayrılma kararının tekrar referanduma sunulması bile ihtimal dahilinde. Bunun yanı sıra May AB'den ayrılma planını üçüncü defa revize edip yeni bir oylamaya gitmeyi de değerlendirebilir.

Yurtiçinde bugün saat 14:00'te don PPK toplantısına ilişkin özetler açıklanacak. Yurtdışında ise saat 1300'te Euro bölgesi sanayi üretimi, saat 1630'da ABD ÜFE ve çekirdek ÜFE verileri açıklanacak.

Piyasaların anlaşmanın reddedileceğine dair fiyatlamayı daha önce yaptığını bu yüzden de çok keskin hareketler görülmediğini söyleyen bir analist, "Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında yataya yakın bir değer kaybı içinde, dolar/TL'de de paralel bir seyir görüyoruz.

Dolar endeksinde 97 etrafındaki hareket devam ediyor. Sterlin ve eurodaki yön dolar endeksindeki hareketi de belirleyecek, bu da dolar/TL'ye yansıyacaktır. Kurda 5.43-5.48 arasında sıkışık seyir devam ediyor. Yurtdışı gelişmeleri izliyoruz içeride ise özellikle S-400 konusu takip edilecek" dedi.

Dolar dün ABD'de tüketici fiyatlarının beklentilerden hafif arttığını gösteren enflasyon verisinin ardından gerileyen Hazine tahvil getirilerine paralel olarak düşüş eğiliminde.

Dün yüzde 0.3 gerileyen dolar endeksi bugün yatay seyrederek 96.992'de bulunuyor.

Euro ise dün ABD enflasyon verisinin ardından yüzde 0.4 yükseldikten sonra hafif ekside 1.1238 dolardan işlem gördü.

Dolar/TL geçen hafta Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişeler kaynaklı olarak sert yükseldikten sonra bu hafta nispeten sakin bir seyir izliyor.

İlişkilerinde sorunlu bir yılı geride bırakan Ankara ve Washington, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 sistemlerini satın alma kararı ve ABD'nin bu adıma yaptırımlarla karşılık vereceğine dair güçlü sinyaller göndermesi ile yeniden gergin bir dönemece girdi.

Öte yandan lokallerin DTH'larının 5 aydır her hafta aralıksız artış göstererek 103.56 milyar dolar ile tarihi zirveye yaklaşması TL'de değer kaybı yönünde önemli bir baskı yaratıyor.

Dolar/TL bu unsurlar çerçevesinde geçen hafta 5.35'li seviyelerden yükselişe geçerek Cuma günü 14 Ocak'tan beri ilk kez 5.4880'i test etmişti.

Sonrasında 5.45 civarında seyreden dolar/TL dün saat 16:38'de 5.4590/5.4605 seviyesindeydi. Dolar/TL bu sabah saat 0959'da 5.4565/5.4599 seviyesinde bulunuyor.

Dün aynı saatte 5.8053/5.8082 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 5.8067/5.8122, dün 6.1562/6.1670 seviyesinde olan euro/TL ise bu sabah 6.1594/6.1624 seviyesinde bulunuyor.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap