24 °C

Dolar yükselişte; borsa yatay açıldı

Türkiye'de enflasyon, ABD'de tarım dışı istihdam verilerinin izleneceği haftanın son gününde dolar/TL kuru 6,68; euro/TL ise 7,22'den işlem görüyor. Borsa İstanbul ise yüzde 0,12 artıda başladı.

Dolar yükselişte; borsa yatay açıldı
ABD borsaları dün bu hafta içerisinde ikinci kez günün artıda kapattı. ABD'den gelen artılar haftanın son gününde iyimser bir havanın oluşması için yeterli olmadı. Bu sabah itibarıyla Asya borsaları ve ABD vadeli endeksleri satıcılı seyrediyor.
Piyasalar, bugün yurt içinde sürpriz yapmayan enflasyon verisinin ardından yurt dışında ABD istihdam verisini takip edecek. ABD'de dün işsizlik başvurularının 6,6 milyon kişi ile rekor seviyeye çıkmasının ardından bugün de istihdamda düşüş yaşanması bekleniyor. 
Dolar yükselişte; borsa yatay açıldı
 
Güne yukarı yönlü başlayan döviz piyasalarında Dolar/TL kuru 6,68 seviyelerinden; euro/TL ise 7,25 civarında el değiştiriyor. Küresel piyasalardaki karışık seyrin etkisiyle Borsa İstanbul güne yatay bir başlangıç yaptı. , BİST 100, açılışta yüzde 0,12 artışla 89 bin .614 puana yükseldi.

Avrupa borsaları güne düşüşle başladı

Avrupa borsaları, haftanın son işlem gününe satıcılı başladı. Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,9 değer kaybıyla 309 puanda, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,9 azalışla 9.489 puanda seyrediyor.

İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,3 düşerek 5.408 puan, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,6 gerileyerek 6.536 puan, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,1 değer kaybederek 4.173 puan, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 1,6 azalarak 16.562 puan oldu.

GÜNÜN AJANDASI

Piyasaların bugün takip edeceği ekonomi veriler şöyle:

10.55 Almanya, mart ayı hizmet sektörü PMI

11.00 Euro Bölgesi, mart ayı hizmet sektörü PMI

11.30 İngiltere, mart ayı hizmet sektörü PMI

12.00 Avro Bölgesi, şubat ayı perakende satışlar

15.30 ABD, mart ayı istihdam raporu

16.45 ABD, mart ayı hizmet sektörü PMI

17.00 ABD, mart ayı ISM imalat dışı endeks

Petrol fiyatları 30 doların üzerini gördü

ABD Başkanı Donald Trump, dünyanın en büyük petrol üreticisi  ülkelerinden Rusya ve Suudi Arabistan arasında üretimde kesintiye  gitmeleri yönünde bir anlaşmaya varılmasını sağladığını kaydetti. Bu gelişmeler petrol fiyatlarını 30 doların üzerine taşırken; bu sabah bir miktar gerileyen petrol fiyatları 28 dolardan işlem görüyor.  Rusya cephesinden gelen açıklamada ise Enerji Bakanı Aleksander Novak, global petrol talebinin  önümüzdeki birkaç ay içinde yükseleceğini umduğunu söyledi.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte şiddetli daralacak

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD ekonomisinin ikinci  çeyrekte büyük olasılıkla keskin, şiddetli bir daralma yaşayacağını  ve üçüncü çeyreğine başlarında da ekonominin biraz daha daralmaya  devam edeceğini öngördüğünü bildirdi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, çalışanları işlerinde tutmanın ekonomiyi koronavirüs salgınının yayılmasını yavaşlatmak  için alınan tedbirler nedeniyle yaşanmakta olan resesyondan ekonomiyi  çıkarmak için anahtar olduğunu söyledi.

Uluslarararası kredi derecelerdirme kuruluşu S&P Global,  koronavirüs salgınına rağmen ABD'nin kredi notunu durağan görünüm ile AA+/A-1+ olarak teyit etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap