Dolar zirveden sonra düşüşe geçti

Dolar ve euro rekorlarının güncellerken dolar/TL 7,95'in; euro/TL ise 9,36'nın üzerini gördü. Sabah saatlerinde görülen zirvelerin ardından günün ikinci bölümünde kurlar düşüşe geçti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Döviz kurlarının ateşinin bir türlü düşmediği yurt içi piyasalarda, dolar ve euro haftanın son işlem gününe de zirveden başladı. Dün 7,9479'la zirvesini güncelleyen dolar/TL, bu sabah saatlerinde de 7,95'in üzerine tırmandı. Euro/TL de sabahın erken saatlerinde tarihi seviyeleri olan 9,3621'i gördükten sonra piyasaların açılmasıyla birlikte zirvesin bir kademe daha yukarı taşıdı.  Merkez Bankası'nın TL swap faizinde 150 baz puan artış yaparak yüzde 11,75'e yükseltmesinin ardından kurlar rekor seviyelerden bir miktar uzaklaştı.

Günün ikinci yarısında düşüş hızlanırken kurlar, dünkü kapnaış seviyelerinin altına geriledi. Saat 16:10 itibarıyla dolar/TL 7,9120'den; euro/TL ise 9,3280'den el değiştiriyor. Aynı dakikalarda Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi yüzde 1 civarı primle 1.161 puandan işlem görüyor.

Altın 1.920 doların üzerinde

Altın fiyatları, zayıflayan dolardan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Kongre ile görüşmelerin
tekrar başladığını söylemesinin ardından ABD koronavirüs canlandırma paketine dair oluşan
iyimserlikten destek bularak yüzde 1 yükseldi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 1,5 artışla 1,922 dolarda işlem görüyor.

Petrol fiyatları yatayda

Hafta içinde Norveç'teki petrol işçilerinin greviyle sert yükselişler kaydeden petrol fiyatları, bugün soluklanarak ilk işlemlerde hafif geriledi.Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı Norveç'in petrol üretiminin grev nedeniyle yüzde 25 düşebileceği endişesiyle dün yüzde 3'ten fazla yükseldikten sonra bugün hafif gerileyerek 43.25 dolardan işlem gördü. ABD hafif ham petrolü yatay seyirle 41doların biraz üzerinde. 

Küresel piyasalarda iyimser hava korunuyor

Küresel piyasalarda, hafta boyu devam eden iyimser hava haftanın son işlem gününe de taşındı. ABD'de Başkan Trump'ın yeni teşvik paketi için müzakerelerin yeniden açıldığını söylemesi ve Pelosi ile Mnuchin'in dün 40 dakikalık bir görüşme gerçekleştirmeleri ABD vadeli endekslerine ve Asya borsalarına de olumlu yansıdı. ABD vadelilerinde yüzde 0,5'ler civarı artışlar yaşanırken  Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,15 artarak Mart 2018'den beri en yüksek seviyeyi gördüğü 31 Ağustos'taki zirvesine yaklaştı. 
Çin lokomotif endeksi resmi tatilin ardından ilk işlem gününde yüzde 1,5'in üzerinde değer kazanıdı. Japonya'nın Nikkei endeksi yedi buçuk ayın en yüksek seviyesini gördükten
sonra yatay seyre döndü. 

Küresel piyasalar neleri fiyatlıyor? 

Analistlere göre yatırımcılar aynı zamanda 3 Kasım'daki seçimlerde Demokratların Beyaz
Saray'da hatta muhtemelen Senato'da çoğunluk elde etmesini bekliyorlar. Demokratların başkan adayı Joe Biden'ın lehine farkın açılması sonuçları kabul edilmeyecek bir seçim ihtimalini azaltırken ekonomiyi canlandıracak daha büyük bir paketin kapısını da açtığı düşünülüyor. Yatırımcıların kurumlar vergisini artıracaklarını açıklayan Demokratlara daha önce temkinli yaklaşıyorlardı.

Etiketler