2 °C

Dolar zirvenin hemen altında

Geride bıraktığımız hafta 2.6488'le tarihi zirve yenileyen dolar, yeni haftaya zirvenin hafif altında başladı.

Dolar zirvenin hemen altında

Geçen hafta dolardaki sert değer kazancı ile tarihi zirvesini yenileyen kur haftaya zirvenin hafif altında başlarken piyasada bu hafta Merkez Bankası'nın (TCMB) yarın açıklayacağı, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ise Çarşamba günü açıklayacağı faiz kararları ile kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Cuma günü açıklayabileceği not değerlendirmesi takip edilecek.

Cuma günü dolar/TL küresel piyasalarda doların geniş bantta değer kazanması ile 2.6488 ile yeni tarihi zirveye yükseldikten bankacılar kısa vadeli döviz finansmanına en çok ihtiyaç duyan para birimlerinden olan TL'deki değer kaybının benzer ülkelere göre daha belirgin olduğuna dikkat çekmişlerdi. 

Kur daha sonra piyasaların kapanışında 2.6380 civarında işlem gördü ve bu sabah TSİ 08:50'de güne 2.6230/2.6240 seviyesinden başladı. Aynı saatte sepet bazında TL 2.6909/2.6938, euro/TL 2.7616/2.7643 seviyesindeydi.

Kritik kararlar bekleniyor

Fitch'in ülke notu derecelendirme takvimine göre Türkiye'nin kredi notuna dair değerlendirme 20 Mart Cuma günü ve 18 Eylül Cuma günü yayımlanabilecek. Fitch Türkiye'yi "durağan" görünüm ile yatırım yapılabilir en düşük kademe olan BBB- seviyesinde derecelendiriyor.

Doların küresel piyasalardaki değer kazancı ve içeride TCMB'nin para politikasına dönük siyasilerden gelen sert eleştirilerle TL'nin dolar karşısında rekor düşük seviyelere gerilemesinin dezenflasyon sürecine risk oluşturmaya başlayabileceği endişesiyle TCMB'nin Mart'ta politika faizini sabit tutması bekleniyor.

Reuters'ın toplam 21 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankette 20 katılımcı TCMB'nin Mart ayında politika faizinde indirime gitmeyeceğini, bir katılımcı ise politika faizinde 25 baz puanlık indirim olacağını öngörüyor.

Küresel piyasalarda yatırımcılar bu hafta Fed'in Salı günü başlayacak iki gün sürecek olan para politikası toplantısına odaklanacak. Geçen aya ait güçlü  tarım dışı istihdam verisinin ardından Fed'in faiz artırımı konusunda "sabırlı" olacağı ifadesini kullanmayı bırakarak Haziran ayında faiz artışına kapıyı aralayacağı beklentileri güç kazandı.

Fed'den bir gün önce ise Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikası kararını açıklayacak.

BOJ'un ekonomik büyüme ve enflasyonu hızlandırma amaçlı geniş kapsamlı tahvil alım programına devam edeceği tahmin ediliyor.

Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu, TCMB'nin bu hafta faiz indirmesini beklemediğini belirterek, "TL'deki değer kaybı çok sert ve Cuma günü Fitch nedeniyle öyle kritik bir dönemeçte politika tutarlılığı açısından TCMB'nin yeni bir faiz indirimi adımı atmaması lazım... Bu nedenle TCMB'nin bu ayı pas geçmesi enflasyonun yüzde 6.5'lere doğru gerileyeceği Nisan ayında ise durumu yeniden değerlendirmesini bekliyorum" dedi.

Bankacılar Cuma günü Fitch kararında Türkiye'nin yatırım yapılabilir notunu kaybetmesine olasılık vermezken görünümün ise durağan olarak kalabileceğini ya da düşüşün de ihtimaller dahilinde olduğunu belirttiler.

Ancak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Cuma günü yaptığı açıklamada cari açık düşerken Türkiye'nin kredi notunun olumsuz değerlendirilmesinin kabul edilebilir olmadığını belirterek, "Bir değerlendirme olacaksa bu ancak olumlu yönde olmalı, ekonomik açıdan bir yıl önceye göre çok daha iyi bir noktadayız" dedi. Babacan konuşmasında her hangi bir kredi derecelendirme kuruluşu ismi vermedi.

Faiz

Öte yandan TL'deki değer kaybı nedeniyle gösterge iki ve on yıllık tahvil getirileri de Cuma günü 20-30 baz puan civarında yükselmişti. Bankacılar verim eğrisi genelinde getirilerin haftaya düşüşle başlamasını beklediklerini söylediler.

İki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilinde, Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 8.85 valörde son işlem yüzde 8.92 seviyesinden gerçekleşti. 10 yıllık 24 Temmuz 2024 itfalı gösterge tahvilde ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 8.38 valörde son işlem ise yüzde 8.51 oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.