12 °C

Dolarda baskı zayıfladı

Fed ve TCMB adımları sonrası kurda yukarı yönlü baskının bu sabah itibariyle ortadan kalktığı gözleniyor.

Dolarda baskı zayıfladı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) geçen hafta gelişmekte olan ülke pozitif faiz kararı ardından Merkez Bankası'nın (TCMB) fonlama maliyetini cuma günü itibarıyla beş yılın yeni zirvesine taşımasıyla dolar/TL'deki yukarı baskı oldukça zayıfladı.

Bankacılar Moody's'in not görünümünü düşürmesinin ardından bugün küresel risk iştahı ve lokal döviz talebinin piyasalarda izleneceğini söylediler.

Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikasında ana fonlama enstrümanı olarak kullanılmaya başlanan geç likidite penceresi faizini geçen hafta Perşembe günü 75 baz puan artırması sonrası Cuma günü de attığı likidite adımlarıyla bu artışı fonlama maliyetine yaklaşık 50 baz puan yükseliş olarak yansıttı.

Bu adımla TCMB'nin TL'deki değer kaybı ve negatif ayrışma trendini tersine çeviren likidite politikalarının bileşiminde ortaya çıkan son faizi gösteren ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti Cuma günü beş yılın yeni zirvesi olan yüzde 11.29'a yükseldi.

Bu artış bir önceki güne göre 50 baz puan bir sıkılaştırma anlamına gelirken, Ocak ayına göre bakıldığında sıkılaştırma 300 baz puana ulaşmış oldu. TCMB'nin Ocak ayı ortasında fonlama maliyeti yüzde 8.30 civarındaydı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu haftaki faiz kararı öncesi 3.73'lü seviyelerde işlem gören dolar/TL Fed'in gelişmekte olan ülke para birimlerinde pozitif algılanan kararı sonrası düşüşe geçmiş, TCMB'nin adımları da kurdaki iyimserliği pekiştirdi.

Kur böylece son üç günde 3.73'ten yönünü aşağı çevirerek Cuma günü Şubat sonundan beri ilk kez 3.6002'ye kadar geriledi.

Cuma gününü 3.62 civarında tamamlayan dolar/TL bugün ise güne 3.6265/3.6275 seviyesinden başladı.

Sepet bazında TL 3.7647/3.7660, euro/TL 3.9028/3.9045 seviyesinden işlem gördü.

Öte yandan bankacılar piyasalarda yaklaşan referandum öncesi AB ile gerilen ilişkilerin ve jeopolitik gelişmelerin de yakından takip edildiğine dikkat çekiyorlar.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.