6 °C

Dolarda rekor yürüyüşü devam ediyor

Küresel iyimserliğe rağmen artan iç siyasi tansiyonla yukarı baskı süren dolar kuru 3,18i' geçti, Euro yeni zirveyi gördü.

Dolarda rekor yürüyüşü devam ediyor

Dolar/TL, ABD seçimlerine ilişkin beklentilerin yarattığı küresel iyimserliğe rağmen artan iç siyasi tansiyonla dün geç saatlerde 3.18'i geçerek tarihi zirvesini yeniledi. Euro ise 3,52'nin üzerine çıktı.

Bankacılar, HDP'li bazı vekillerin tutuklanması sonrası hız kazanan TL'deki değer kaybı ve gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışma sürecinin kısa vadede son bulacağına ilişkin de endişe taşıyorlar.

Piyasalarda ABD seçimleri yakından takip edilirken iç piyasada ise Eylül ayına ilişkin sanayi üretimi verileri yakından izleniyor.

Dün mesai saatlerinde 3.1745'e kadar yükselerek tarihi zirvesini gören dolar/TL gece saatlerinde ise illikit piyasada 3.18'i test etti. Kur bugün de rekor kırmaya devam ediyor. Bir ara 3,1854'ü gören dolarda işlemler saat 15:45 itibariyle 3,1717 TL'den geçiyor.

Diğer taraftan, Euro da dolar gibi rekor kırmaya devam ediyor. 3,5208'i görerek yeni zirve yapan Euro'da işlemler aynı saat itibariyle 3,5020 TL'den geçiyor.

Küresel piyasalarda dolar, FBI Direktörü James Comey'in Pazar günü bir mektup ile yeni incelenen e-maillerde sakıncalı herhangi bir şey görülmediğini söylemesinin ardından yaşanan iyimserlik sonrası bugün yatay bir seyir izliyor.

ABD başkanlık seçimleri öncesinde Clinton'ın kazanma şansının daha yüksek görülmesiyle küresel borsalarda ise iyimser bir seyir izleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.