16 °C

Dolardaki yükseliş dış borsaları da vurdu

Global borsalar dolara olan talebin artmasıyla birlikte geri çekiliyor.

Dolardaki yükseliş dış borsaları da vurdu

Küresel piyasalarda, haftanın ilk işlem gününe zayıf bir veri gündemiyle başlanmasına karşın, dolara olan talebin artması pay piyasalarında satışları beraberinde getirdi. Analistler, piyasaların bugün hareketlenen veri gündemiyle yön bulacağını kaydediyor. 

ABD'de 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,98 seviyesini görürken, dolar endeksi son dönemdeki yükselişini sürdürdü ve 100 sınırına kadar yükseldi. 

ABD borsalarında ise geçen haftaki yükselişlerin ardından haftanın ilk işlem gününde Dow Jones endeksi yüzde 0,45, S&P 500 endeksi yüzde 0,46, Nasdaq endeksi yüzde 0,16 değer kaybetti. 

Analistler, güçlü doların bilançolar üzerinde baskı yaratacağı endişelerinin piyasa tarafını negatif etkilediğini belirterek, bugün ABD'de mart ayına ilişkin açıklanacak üretici fiyatları endeksi ile perakende satışlar verilerinin takip edileceğini kaydediyor. 

Avrupa tarafında geçen hafta düşüşe geçen ve 1,10 seviyesinin üzerinde tutunamayan avro/dolar paritesi, 1,0520 ile 16 Mart'tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Almanya'da DAX endeksi, geçen haftaki rekor kapanışın ardından gelen satışlarla günü yüzde 0,29 düşüşle tamamlarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,36 değer kaybetti. , Fransa'da CAC 40 endeksi ise pozitif ayrışarak günü yüzde 0,26 yükselişle sonlandırdı. 

Asya piyasalarında da dün Çin'de açıklanan dış ticaret verilerinin ekonomik büyümeye ilişkin negatif sinyal vermesi, teşvik beklentilerini artırırken, bu durum Şanghay bileşik endeksindeki yükselişi destekledi. Şanghay bileşik endeksi şu dakikalarda yüzde 0,2 artışla seyrederken, Japonya'da Nikkei endeksinde yüzde 0,03'lük sınırlı düşüş yaşanıyor. 

Bugün Asya borsalarında sabah saatleri itibarıyla karışık seyir etkili olurken, ABD vadelilerinde an itibarıyla yüzde 0.17 oranında hafif yükseliş görülüyor. Avrupa borsalarının ise güne hafif satıcılı başlaması bekleniyor.

Günün ilk yarısında önemli bir veri akışı bulunmazken, saat 12:00'da açıklanacak olan AB Sanayi Üretimi ve saat 15.30'da ABD'de açıklanacak olan Perakende Satışlar ile ÜFE verileri takip edilecek önemli gündem maddeleri olarak öne çıkıyor. Veri akışına ek olarak dolar kurunun seyri de piyasa oyuncuları tarafından yakından izlenecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.