Dolar/TL, 13 gün sonra 8,50'nin altını test etti

ABD Doları, Powell'ın mesajlarıyla birlikte gelişen ülke para birimleri karşısında zayıf seyrederken Türk Lirası da bugün değerleniyor. Kur, bugünün ilk bölümünde 13 gün sonra ilk kez 8,50'nin altını test etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Hüseyin KOYUNCUOĞLU

Fed sonrasında gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kazanırken dolar/TL'de 8,50-8,60 bandının diplerine doğru çekiliyor. Fed'in faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın para politikasına dair esnek bir ton benimsemesinin ardından sabah saatlerinde 8,53'lerde değerlenen dolar/TL, kısa bir süreliğine de olsa 8,50'nin altını test etti. Türk Lirası ABD Doları karşısında , gün içi en düşük seviye olarak 8,4880'i gördü.

Dolar/TL için 8,50 kırıldıktan sonra destek seviyesi olarak 8,30 ön plana çıkıyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8,65 ve sonrasında 8,80 direnç seviyeleri.

Dolar/TL yaklaşık 1 aydır sakin ve aşağı yönlü bir seyir izliyor. Kur 8.75'li seviyelerden, önce 8,6, ardından 8,5'e geriledi. Dolar/TL daha sonra 8,5 üzerinde dar bantta işlem görüyor. Kurda 8,88 seviyesindeki tarihi zirvesinin altında sınırlı kazançlar da yaklaşık bir aydır devam ediyor.

Borsa İstanbul 3 haftanın zirvesinde

BIST 100 endeksi yaklaşık yüzde 1,7 artışla 8 Temmuz'dan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1.383 puana çıkarken, sınai endeksindeki güçlü seyir söz konusu yükselişte etkili oldu

Merkez Bankası enflasyon tahminini yukarı yönlü revize etti

Merkez Bankası, yılsonu enflasyon tahminini yüzde 12,2'den yüzde 14,1'e çıkardı. 2022 yıl sonu için yüzde 7,5 olan enflasyon tahminini yüzde 7,8 olarak revize eden Merkez Bankası, 2023 enflasyon tahmini ise yüzde 5 olarak korudu. 

Kavcıoğlu Enflasyon Raporu'nu açıkladığı basın toplantısında aşılamanın etkisiyle turizm gelirlerinde beklenen artış, güçlü ihracat ve ithalattaki ılımlı seyir nedeniyle yıl sonunda Türkiye'nin cari fazla vermesini beklediklerini ifade etti.

Sıkı para politikasının enflasyon üzerindeki etkilerinin görülmeye başladığını aktaran Kavcıoğlu, "Yeni swap anlaşması için görüştüğümüz ülkeler var. Yakında yeni anlaşmaları açıkladığımızda hepiniz duymuş olacaksınız." ifadelerini kullandı.

Enflasyon yeni faiz artışı getirir mi?

Enflasyonun önümüzdeki bir kaç ayda yüzde 19'u aşma ihtimali ise piyasnın yakından izlediği bir diğer önemli konu. TCMB son PPK metninde politika faizi için "...güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecek" mesajını vermişti.

Bu mesaj PPK metinlerinde bir süredir yer alıyor. Önümüzdeki aylarda enflayonun bu noktaya yaklaşacağı ya da aşabileceği beklentisi ise kritik bir gelişme olarak görülüyor. Enflasyonun %19'u aşma ihtimali bankanın faiz artışına ihtiyaç duyup duymayacağının anlaşılması için izlenecek. Piyasalar bu gelişmeleri izlerken siyasetin düşük faiz istekliliğini de dikkate alıyor.

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı ve ekonomist Özlem Derici Şengül: Kurlar ve hisse senetleri pozitif reaksiyon veriyor

Bugün enflasyon raporu sunumunda enflasyon tahminindeki yukarı yönlü revizeyle daha gerçekçi öngörüler piyasalarda olumlu karşılandı ve kurlar bir miktar gevşedi. Hisse senedi piyasası da kurlarda yaşanan geri çekilmeyle birlikte pozitif reaksiyon veriyor. Dolar/TL için geniş bir aralık verecek olursak 8,40-8,80 uzun süredir izlediğimiz seviyeler. Bu fiyat aralığında seyir bir süre daha devam edebilir. Ancak eylül ayı FOMC toplantısı ve o esnada bizim muhtemelen yüksek seyreden enflasyonumuzla birlikte kurlarda, mevcut seviyelerden yukarı yönlü hareketler söz konusu olabilir. Önümüzdeki hafta açıklanacak olan temmuz ayı enflasyonu, yaşana bu iyimser havanın dağılmasına yol açabileceğini de hatırlatmakta fayda görüyorum.

Kurlardaki gevşemeye turizm sezonunda yaşanan olumlu gelişmeler de destek olurken artan vaka sayıları ise baskı unsuru olarak önümüzde duruyor. Turizm sezonu nedeniyle yöneticilerin eli kolu biraz bağlı bir kapanma gelse bile çok zor bir karar olacak.

Enflasyon raporundaki söylemlere ve enflasyondaki yukarı yönlü revize bir arada değerlendirildiğinde olası bir faiz indiriminin de ekim kasım ayına kadar ötelendiğini söyleyebiliriz. Global faizlerdeki artış eğilimi, yüksek seyreden enflasyon ve Türkiye'nin yüksek risk primi düşünüldüğünde TCMB'nin bu yıl faiz indirimine gidememe olasılığını göz ardı etmemeliyiz.