26 °C

Dolar/TL 5.90 sınırında

TL'yi zayıflatan unsurların varlığını koruduğu bir ortamda bir de doların küresel piyasalarda güçlenmesi kuru 5.90 sınırına taşıdı.

Dolar/TL 5.90 sınırında

ABD ile ilişkilere yönelik kaygılar, seçim belirsizliği, petrol fiyatlarındaki artış ve Merkez Bankası rezervlerindeki azalış nedeniyle bir süredir satış baskısı altında kalan TL'de kötü gidiş doların küresel piyasalarda güçlenmesiyle devam etti.

Geçen Perşembe'den bu yana 5.85 üstünü test eden dolar/TL, dolar endeksinin 22 ayın zirvelerine yükselmesinin etkisiyle, gün içinde 5.8922'ye kadar tırmandı ve 15 Ekim 2018'den bu yana en yüksek seviyesine geldi.

Dolar, ABD ekonomisinin ivme kaybettiği endişelerini azaltan ekonomik verilerin ardından başlıca para birimleri karşısında dün 97.777 ile 22 ayın zirvesine yükseldikten sonra bugün 97.689'da.

TL üzerinde bir başka baskı unsuru olan Brent petrol fiyatı da, İran muafiyetlerinin kaldırılması sonrası arz endişelerini gidermeye yönelik açıklamalara rağmen 74.38 dolarda.

Başta ABD ile S-400 gerginliği ve İstanbul seçimlerine yönelik belirsizlik nedeniyle TL'de negatif fiyatlamanın sürmesini bekleyen uzmanlar, kurda 5.87-5.90 aralığının önemli direnç olduğunu belirttiler.

Bu seviyeler üzerine yerleşilmesi durumunda TL'de kaybın hızlanabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, yarınki TCMB toplantısı sonrası yapılacak açıklamanın izlendiğini ifade ettiler.

Ekonomi yönetimi yarın toplanacakEkonomi yönetimi yarın toplanacak

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap