9 °C

Dolar/TL bant içinde hareketini sürdürüyor

Kur, geçen hafta Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişeler kaynaklı olarak sert yükseldikten sonra bu hafta nispeten sakin bir seyir izliyor.

Dolar/TL bant içinde hareketini sürdürüyor

Dolar/TL bir süredir sıkıştığı bant içinde hareketini sürdürmeye devam ederken, piyasada küresel gelişmeler izleniyor. Kur genel olarak 5.40-5.50 bandında hareket ederken, bu bandın üst sınırına yaklaşma eğilimi gözleniyor. TL'de genel olarak gelişmekte olan ülke para birimlerinden bir miktar ayrışma söz konusu.

Dolar/TL bu sabah saat 09:38'de 5.4710 seviyesinde bulunuyor. Aynı saatte euro/TL ise 6.1890 seviyesinde.

Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, kurda siyasi ve jeopolitik risklerin ön plana çıktığını söyleyerek, "Patriot ve S400 konusu nedeniyle Türkiye-ABD ilişkilerinin tekrar bozulabileceği endişesi TL'de baskı yaratıyor, bir miktar ayrışma var. Diğer taraftan büyüme ve sanayi üretim tarafından ekonomik verilerde kötü tablo devam ediyor bu da baskı unsuru. Önümüzdeki teknik olarak Ekim ayından veri geçilemeyen 5.54 seviyesi var. Burası geçilirse kurda yükseliş ivme kazanabilir. Seçimler de önemli" dedi.

Yurt dışında ise Brexit ve ticaret savaşlarının küresel risk iştahı açısından kritik olduğunu söyleyen Kavak, "Öte yandan gelecek hafta Fed toplantısı var. Faiz artırımı beklemiyoruz ancak projeksiyonlarda yapılacak düzenlemeler önemli. Sonucunda kurda dolar üzerinden sert fiyatlama görebiliriz" değerlendirmesini yaptı.

İngiltere parlamentosu dün yapılan oylamada ülkenin Avrupa Birliği'den (AB) ayrılma tarihinin ertelenmesini büyük çoğunlukla onayladı. Bu oylama Başbakan Theresa May'ın Brexit anlaşmasını gelecek hafta parlamentoda onaylatması için tekrar uğraşmasına zemin hazırladı.

Bu arada Asya borsaları, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde daha fazla ilerleme kaydedildiği haberiyle ve İngiltere parlamentosunun AB'den olası karmaşık çıkışın ertelenmesini onaylamasının yarattığı iyimserliğin etkisiyle yükseldi. Ancak ticaret görüşmelerinin beklenenden daha uzun sürmesi ihtimali piyasadaki iyimserliği sınırladı ve hala iki ekonomik gücün anlaşmaya ne kadar yakın oldukları konusunda netlik bulunmuyor.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap