11 °C

Dolar/TL, bir buçuk ay sonra 5,80'i aştı

Türkiye ve global piyasalarda merkez bankalarının kararlarının izleneceği yeni haftanın ilk gününde döviz kurları hareketli bir seyir izliyor. Güne, 5,78'in hemen üzerinde başlayan dolar/TL, gün ortasına doğru 5,80'in üzerini gördü.

Dolar/TL, bir buçuk ay sonra 5,80'i aştı

Geçtiğimiz haftanın son günlerinde yukarı yönlü hareketlenen dolar/TL, yükselişini yeni haftaya da taşıdı. Günün ilk işlemlerinde 5,78'den değerlenen dolar/TL kuru, ilerleyen saatlerde 23 Ekim'den sonra ilk kez 5,80'in üzerine çıktı. 

Saat 12:15 itibarıyla önceki kapanışın yaklaşık yüzde 0,3 üzerinde 5,8040'dan alıcı buluyor. Aynı dakikalarda euro/TL önceki kapanışa göre sınırlı yükselişle 6,3970'ten, sterlin/TL yüzde 0,14 değer kazancıyla 7,6170'ten satılıyor.

Dolar neden yükselişe geçti?

Piyasa uzmanları satış baskısın neden olan birden fazla faktörün varlığına işaret ediyor. Bu farktörler, Akdeniz'deki gerginliğin artması, Türkiye'nin Rusya ile yeni bir S-400 anlaşmasına doğru gidiyor olabileceğine yönelik haberler, Moody's'ten olumlu bir adım gelmemesi ve TCMB'nin faiz kararının yaklaşmış olması olarak sıralanıyor. 

Geçen haftanın son işlem gününde dolara uluslararası piyasalarda talebin artmasının etkisiyle paralel 5,7898'e kadar yükselen dolar/TL, cuma gününü yüzde 0,46 artışla 5,7771'den tamamlamıştı.

Merkez bankalarının faiz kararları bekleniyor

Haftanın en önemli merkez bankası toplantıları Türkiye, ABD ve Avrupa Merkez Bankası toplantıları olacak. Foreks anketinde TCMB'nin faizi 150 baz puan indireceği tahmini oluşurken, Fed ve ECB'den bir değişiklik kararı çıkması beklenmiyor. Fed'in kararı çarşamba akşamı
TCMB ve ECB'nin kararı perşembe günü gelecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap