Dolar/TL, enflasyon sonrası yükselişte

Küresel piyasalarda pozitif seyir devam ederken; Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi, bugünkü açılışın ardından 109 bin puanın üzerini gördü. Güne 6,70 seviyesinden başlayan dolar/TL ise enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi sonrası 6,75'i geçti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dünya Online

Küresel piyasalar, bu haftanın üçüncü gününe de iyimser bir havayla başlıyor. New York borsalarındaki dünkü alıcılı kapanışın ardından ABD vadelileri de bu sabah artıda. ABD'deki pozitif seyrin etkilediği Asya'nın tamamında yeşil ekranlar görülüyor. Asya'daki yükselişlerde Güney Kore'de açıklanan teşvik paketi ve Çin'de hizmet PMI'nın beklentilerin üzerinde gelmesi etkili oluyor. Güney Kore KOSPI Endeksi, yüzde 2,5'luk artışla başı çekiyor. 

Yurt içinde ise günün en önemli verisi olan enflasyon, mayıs ayında sürpriz yaptı ve beklentilerin üzerinde geldi. Piyasalarda yüzde 0,90 civarı artış beklenirken mayıs ayı enflasyonu yüzde 1,36 olarak açıklandı.

Dolar/TL'de enflasyon sonrası 6,75'i aştı

Küresel piyasalarda değer kaybını sürdüren dolar, Türk Lirası karşısında da güç kaybediyor. Bu hareket bugünkü sürpriz enflasyon verisi sonrası yerini sınırlı yükselişe bıraktı. 7,27'lerdeki zirveden yüzde 7,5 kadar aşağı gelen dolar/TL kuru, dün gece 6,70'in de altını gördükten sonra bu sabah saatlerinde 6,70 seviyelerinde başlamıştı. Enflasyon verisi sonrası dolar/TL, 6,75 seviyelerinin üzerine çıktı. Euro/TL 7,53 düzeyinde. 

Borsa İstanbul, 109 bin puanın üzerini gördü

Dünya borsalarındaki iyimserliğe paralel olarak Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,77 artışla 108.926.20 puana yükseldi. Açılışın arından gelen yeni alımlarla birlikte endeks 109 bin puanın üzerini gördü.

Petrol fiyatları 3 ayın zirvesinde

Brent petrol aylar sonra tekrar 40 doların üzerinde. Petrol piyasalarında, OPEC toplantısıyla ilgili kısıntının uzatılması konusunda 1 ay için tüm ülkelerin anlaştığı iddiaları ve ABD'deki petrol stoklarındaki düşüş fiyatları yukarı çekiyor. 

Brent petrolün varili, 40,42 dolar seviyesine kadar yükselişi ardından şu sıralarda düne göre 0,48 dolar artışla 40,05 dolar işlem görüyor. ABD ham petrolünün varili de düne göre 79 cent artışla 37,60 dolar/varil seviyesinde.

ABD vadeli endekslerinde yukarı hareket

Ekonomilerin koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesi için açılmaya başlamaları ve hükümetlerin uygulalaya koydukları teşviklerle toparlanmanın hızlanacağı beklentileri ABD hisse senedi piyasalarına olumlu yansıyor.

ABD ile Çin arasındaki gerginliğe ve ABD'deki ırkçılık karşıtı protesto gösterileri şiddetlenmesine rağmen ABD vadeli endekslerinde yukarı hareket sürüyor.  Vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi şu sıralarda (08:35) düne göre 121 puan artışla 25.822 puan seviyesinden işlem görüyor. S&P 500 vadeli endeksi 10,25 puan, yüzde 0,33 ve Nasdaq 100 vadeli endeksi 21,75 puan, yüzde 0,23 artıda.