Dolar/TL, Suriye'de anlaşma sonrası düştü

ABD ve Türkiye Suriye'de harekatın durdurulması kararını aldı. Kararın açıklanmasıyla dolar/TL aşağı yönlü seyir izledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye ve ABD'nin Suriye'de anlaşmaya varması ile dolar/TL aşağı yönlü seyir izledi. Açıklamaların ardından dolar/TL yüzde 1 düşüşle 5.82 seviyelerine kadar indi. Kur, serbest piyasada 5.88'den kapanırken, bankalararası son işlemler 5.86 seviyesinden geçmişti.

Saat 22:15 itibariyle dolar/TL 5.84 seviyesinde yer aldı.

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, Suriye'de anlaşma sağlanması sonrası borsanın pozitif bir açılışa hazırlandığını belirterek, "Bundan sonra 5 günü izleyeceğiz. PKK/YPG gerçekten çekilecek mi takip edeceğiz. Sonra 22 Ekim'de Putin görüşmesi beklenecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından basın açıklaması yapan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD ve Türkiye'nin Suriye'de ateşkes için anlaştığını söyledi. Amaçlarının 120 saat içinde YPG'nin çekilmesini sağlamak olduğunu belirten Pence, çekilmenin başlamış durumda olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise "Bugünkü müzakerelerde Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliği sonucunda istediklerimizi aldık. Bu bir ateşkes değil, harekata 5 gün ara vereceğiz" ifadelerini kullandı.