Dolar/TL yükselişte; borsa kararsız

Küresel piyasalarda yönsüz bir gün yaşanıyor. Gece boyu 6,72 seviyelerindeki dolar/TL kuru, bugün piyasaların açılmasıyla 6,76'ya kadar tırmandı. Euro/TL ise 7,57 düzeyinde. Piyasalarda, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı ve varlık alımına yönelik açıklamalar yakından izlenecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Küresel piyasalar güne yönsüz bir başlangıç yaptı. ABD vadelileri ve Asya borsaları hafif artılar ve eksilerle karışık bir seyir izliyor. 

ABD borsaları, ülkede yaşanan şiddetli protestolara aldırış etmeyerek yükselişini dün de sürdürdü. Dow Jones endeksi 500 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 2,01 artışla 26.259,88 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 1,34 kazançla 3.122,20 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,78 yükselişle 9.682,91 puana çıktı.

Borsa İstanbul kararsız; dolar/TL yükselişe geçti

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,25 artışla 109.383,75 puana yükseldi. Artıda açılışın ardından kazançlarını geri alan BİST 100 Endeksi, kararsız bir seyir izliyor.

Gece boyunca 6,72 seviyelerinde seyreden dolar/TL, piyasaların açılmasıyla birlikte yükselişe geçerek 6,76'nin üzerine çıktı. Euro/TL ise 7,58 düzeyinde el değiştiriyor. 

Gözler ECB'de

Piyasalarda bugün Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı ve varlık alımlarına ilişkin açıklamalar yakından izlenecek. ECB'den bugün bir faiz değişikliği beklenmiyor. Kararın ardından Başkan Christine Lagarde, basın toplantısı düzenleyecek. Karar TSI 14.45, toplantı 15.30'da gerçekleştirilecek.Yurt içinde ise haftalık para banka istatistikleri açıklanacak. 

OPEC+ toplantısına yönelik belirsizlik petrol fiyatlarını geriletti

Suudi Arabistan ile Rusya'nın üretim kısıntısının 1 ay uzatılması için anlaştıkları ancak, anlaşmaya tüm OPEC+ üyelerinin tam uyum göstermesi şartını ortaya koydukları haberleri uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarını geriletti.

OPEC+ toplantısının ilk planda olduğu gibi 9-10 Haziran'da yapılacağı, Haziran ortasına ertelendiği yönünde gelen haberler de fiyatların gerilemesinde rol oynadı. Ayrıca DOE'nin açıkladığı ABD stok verilerinin benzin stoklarında beklentilerin üç katı, damıtılmış ürün stoklarınının beklentilerin 4 katı artışa işaret etmesi de fiyatları aşağı çekti.

ICE'de Brent petrolü şu sıralarda düne göre 57 cent kayıpla 39,22 dolar/varilden işlem görüyor. NYMEX'de Batı Teksas petrolü de 75 cent kayıpla 36,54 dolar/varil seviyesinde.