5 °C

Dolar/TL'de yukarı yönlü seyir sürüyor

Güne bankalararası piyasada 2,1335'ten başlayan ve 2,1292'ye kadar gerileyen dolar/TL, gün içinde en yüksek 2,1384'ü gördü

Dolar/TL'de yukarı yönlü seyir sürüyor

İSTANBUL - Bayram tatilinin ardından dolar/TL 2,13'ün üzerinde yukarı yönlü hareketini sürdürüyor.

Bayram tatili boyunca yurt içi piyasaların kapalı olmasına rağmen, dolar/TL uluslararası piyasalarda yükseliş eğilimindeydi. ABD ikinci çeyrek büyüme verisinin beklenenden güçlü gelmesiyle dolar, gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazandı. Ayrıca İsrail'İn Gazze'ye devam eden saldırıları jeopolitik gerginlikleri canlı tutarken, ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya için sert yaptırımlar açıklaması ve Arjantin'in 13 yıl aranın ardından yeniden iflasın eşiğine gelmesi diğer gelişmekte olan ülke para birimleriyle birlikte Türk Lirası'na satış getirdi.  

Yaşanan bu gelişmeler neticesinde dün 2,1414'ü gören dolar/TL 1,5 haftanın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Bugün güne bankalararası piyasada 2,1335'ten başlayan ve 2,1292'ye kadar gerileyen dolar/TL, gün içinde en yüksek 2,1384'ü gördü. Dolar/TL şu dakikalarda 2,1377 seviyesinde alıcı bulurken, güne 2,86 seviyesinden başlayan avro/TL en düşük 2,8518'e gerilese de şu dakikalarda 2,8650'den işlem görüyor.

Analistler, yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerini bekleyen piyasalarda, gün içinde dolar/TL'de son üç gündür yaşanan yükselişin ardından tepki satışlarının gelmesinin mümkün olabileceğini ifade ediyor.

ABD ekonomisinde asıl toparlanmanın şimdi başladığı yönündeki yorumların bugün ve yarın açıklanacak ABD verileriyle desteklenmesinin kurun yükselişini hızlandırabileceğini öngören analistler, dolar/TL'de 2,1230 seviyesinin destek ve 2,1450 - 2,1530 seviyelerinin direnç konumunda takip edilebileceğini kaydediyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.