22 °C

Dolar/TL'de yeni tarihi zirve

Yurtiçi piyasada hareketli bir gün geride kaldı. Güne 7,05 liradan başlayan dolar/TL 7,31 seviyelerine kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Yükselişini sürdüren euro/TL ise 8,67 zirvesini test etti.

Dolar/TL'de yeni tarihi zirve

Türk Lirasında gelişmekte olan benzer para birimlerinden negatif ayrışma daha da belirgin hal almaya başladı. Son iki ayda 6,85 civarında yatay seyreden kur, 7 liranın üzerine çıkmasının ardından yükselişini kademeli olarak sürdürdü.

İki gündür Londra swap piyasasında gecelik TL faizlerinde yaşanan volatil hareketler çerçevesinde kurda da oynaklık düzeyi oldukça arttı.

Dolar/TL'de tarihi zirve yenilendi

Türk Lirası'nda son günlerde yaşanan değer kayıpları bugün ise daha da hız kazandı. 7,05 seviyelerinden güne başlayan dolar/TL, 7,28'i aşarak tarihi zirvesini yeniledi. Kur en yüksek 7,3108 seviyesini gördü ve saat 18:05'te 7,2995 seviyesinde yer aldı.

Euro/TL'de yeni zirve; 8,67

Zirve seviyelerde işlem görmeyi sürdüren euro/TL ise bugün en yüksek 8.6710 seviyesini gördü. Euro/TL'deki yükselişte ise euro/dolar parite etkisi hala ana belirleyici konumunda. Euro/TL saat 18:05'de 8,6640 seviyesinde.

TCMB'nin politika faizinin enflasyonun 4 puan altında kalması ile yatırımcılarının TL mevduat getirisi elde edememesi nedeniyle dövize, altına ve son dönemde bu araçları barındıran yatırım fonlarına yönelme eğilimi dikkat çekiyor. Yurtiçi yerleşiklerin yabancı para mevduatları 204 milyar dolarla tarihi zirvede bulunuyor.

Öte yandan TL reel faizinin Türkiye için yeterli bulmayan yabancı yatırımcıların sabit getirili ve hisse senetlerinden yılbaşından beri çıkışı da 11 milyar doları aşmış durumda.

Borsada yüzde 5'i aşan kayıp

Piyasalardaki yüksek tansiyondan BİST 100 de nasibini aldı ve yüzde 5'i aşan kayıplarla birlikte endeks 1.034 puana kadar indi. BİST 100 Endeksi'nde kapanış, düne göre yüzde 5,26 düşüşle 1.034 puandan gerçekleşti.

TCMB: Likidite imkanları kademeli olarak azaltılacakTCMB: Likidite imkanları kademeli olarak azaltılacak

 Yurtdışı bankalara TL'de 'esneklik' geldi Yurtdışı bankalara TL'de 'esneklik' geldi

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap