12 °C

DÜNYA Yazarları dolar için ne dedi?

Dolar global bazda değer kazanmaya devam ederken, TL iç gelişmelerin de etkisiyle en kırılgan para birimlerinden biri haline geldi

DÜNYA Yazarları dolar için ne dedi?

Dün tarihi zirve olan 3.30'a yaklaşan dolar/TL yeni güne 3.28 seviyelerinde başladı. ABD'de başkanlık seçimlerini Trump'ın kazanmasının ardından ABD Hazine tahvil faizlerinde görülen sert yükseliş ve dolarda global bazda değerlenme TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki hareketini takip eden dolar endeksi dün Aralık ayından beri en yüksek olan 100.22 seviyesine geldikten sonra bugün hafif gerileyerek 99.8 seviyesinde bulunuyor.

DÜNYA YAZARLARI NE DEDİ?

İçeride tansiyon düşmeden TL’nin işi zor
TOBB ETÜ Öğretim Üyesi - ATILIM MURAT

Dolar/TL’deki yükselişi hem iç hem de dış gelişmeler destekliyor. İç gelişmelerin ağırlığı TL’yi kırılgan bir para birimi haline getirdi. Global piyasalarda bir satış dalgası yaşandığında, en yüksek ceza TL’ye kesiliyor. USD/TL’deki düşüşlerin sınırlı olması bu zayıfl ığın bir göstergesidir. Ülke içinde sakinliği sağlamadan TL üzerindeki satış baskısı bitmez. Çünkü Fed’in aralık toplantısına bir ay, Trump’ın göreve başlamasına iki ay var. Küresel piyasalarda çok hareketli bir süreç yaşanacak. Asya ülkelerinden sadece cuma günü çıkan para iki milyar dolardır. Son beş yılda, günlük bazda sadece beş kez bu boyutta bir para çıkışı oldu. TL için güçlü ağrı kesici siyasetçilerin ortamı sakinleştirmesidir. Amerikan faizlerinin artmasıyla dolar dünyada güçlenirken iç tansiyonun yüksek kalması bizi tehlikeli sulara götürüyor.

Düşüşler alım fırsatı olabilir
Işık FX Başanalist - GİZMEN NALBANTLI

ABD seçimlerinde zaferi elde eden Trump’ın büyüme odaklı politika izleyeceğini ve mali harcamaları artırarak büyüme destek olacağını açıklaması, ABD tarafına olumlu yansıdı. Nitekim ABD 10 yıllık faizleri Ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Güvenli liman olan ABD Hazine tahvillerinin getirilerindeki yükseliş, gelişen ülkelerden para çıkışına neden oluyor. İçeride ise siyasi ve jeopolitik riskler devam ediyor ve TL’deki kırılganlığı artıyor. Kurda kısa vadede 3.25 üzerinde yeni zirveler görmeye devam edebiliriz. 3.30’un üzerinde 3.32 ve 3.35 önemli seviyeler. Orta vadede ise düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Yeni alımlar için 3.10-3.15 bölgesi uygun görünüyor. Dolardaki yükseliş 2017 yılında da devam edebilir.

FED toplantısına kadar eğilim sürecek
Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı - EROL GÜRCAN

Her ne kadar iç gelişmeler Türkiye özelinde ekstra bir risk fi yatlamasına yol açıyor gibi görünse de, dolarda son dönemde gözlenen yükselişin sadece TL karşısında olmadığının altını çizelim. ABD’deki makro veriler ve Fed yöneticilerinden gelen açıklamalar genel olarak Aralık ayında faiz artırımı ihtimalini destekliyor. Bunlara ek olarak yeni Başkan Trump’ın faizlere ilişkin propaganda sürecinde paylaştığı görüşleri de Fed’in faiz artırım ihtimalini artırıcı nitelikte. Özetle, son dönemdeki yükselişin ağırlıklı olarak doların küresel para birimlerine değer kazanmasına bağlı olduğu ve 13 – 14 Aralık’taki Fed toplantısına kadar bu eğilimin genel olarak devam etmesi beklenebilir.

Yükseliş devam edecek gibi
İntegral Menkul Araştırma Direktörü - TUNCAY TURŞUCU

Ameriken seçim sonuçlarından sonra gelişmekte olan para birimlerinde değer kayıplarının hızlandığını görmekteyiz. Dolardaki yükselişte not indirimi, jeopolitik riskler, Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve içeride idam tartışmaları ile anayasa değişikliği gibi konular etkili olurken, TL’nin kırılganlığını arttırdı. İdam cezasının gündeme gelmesi ile AB ekseninde kayma beklentileri, zaten not indirimi ile zayıfl ayan yabancıların Türkiye’ye olan iştahını daha da azaltmış olabilir. Ekim ayında yabancılar tahvilde 1.2 milyar dolar satış yaptı. Mevcut faktörlerin devam ettiğini düşürsek yükseliş devam edecek görünüyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.