16 °C

EBRD'den Lübnanlı Bank Audi'ye yatırım

EBRD, Lübnanlı Bank Audi'nin yüzde 2.5 hissesini aldı. Bu, EBRD'nin Lübnan'daki ilk yatırımı olurken taraflar bunun ülke ekonomisi için önemine dikkati çekti.

EBRD'den Lübnanlı Bank Audi'ye yatırım

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Lübnan'ın en büyük bankacılık kurumları arasında yer alan Bank Audi'ye sermaye yatırımı gerçekleştirdi.

Bu, EBRD'nin Lübnan'daki ilk yatırımı olurken, söz konusu yatırım ile Bank Audi'nin yüzde 2,51'ini temsil eden ve Beyrut Borsası'na kote paylar EBRD'ye geçecek.

EBRD, söz konusu yatırım ile Lübnan'daki mali piyasaları desteklemeyi ve finansal sektörün güçlenmesini amaçlıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren EBRD Başkanı Suma Chakrabarti, "Lübnan finans sektörü, ülkenin ekonomik istikrarının ve uluslararası saygınlığının bel kemiğidir. Bank Audi'nin operasyonlarını ve kurumsal yönetimini desteklemek, bölgedeki zorlu konjonktürde esnekliğini devam ettirmesi açısından çok önemli." diye konuştu.

Bank Audi Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup CEO'su Sayın Samir Hanna da, "Son yıllarda Mısır ve Türkiye'deki operasyonlarımızda bizim için önemli bir ortak olan EBRD ile stratejik ilişkimizi derinleştirmekten memnuniyet duyuyoruz. Bank Audi'ye yapılan bu yatırım yerel ekonominin büyüme potansiyeline ilişkin olumlu bir sinyal. EBRD'nin Lübnan'da yapacağı çok şey olduğuna inanıyor ve buradaki faaliyetlerinin gelişme sürecinde yakın bir şekilde çalışmak için sabırsızlanıyoruz." açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap