ECB, büyüme ve enflasyon beklentisini düşürdü

ECB, bu yıl için büyüme beklentisini yüzde 1,7'den 1,1'e ve enflasyon beklentisini de yüzde 1,6'dan 1,2'ye indirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, ECB'nin faiz oranlarına ilişkin yönlendirmesini değiştirdiği ve bankalara yeni uzun vadeli krediler sunduğu toplantısı sonrası ekonominin görünümüne ilişkin değerlendirmede bulundu.

"Analizler orta vadeli enflasyon hedefinin yakalanması için destekleyici para politikasının gerekli olmaya devam ettiğine işaret ediyor" diyen Draghi, bugün alınan kararların manşet enflasyonun yükselmesini destekleyeceğini söyledi.

Büyümeyi azaltan yurt içi faktörlerin etkilerinin azalmaya başladığını kaydeden Draghi; jeopolitik faktörler ve korumacılığın ise güven üzerinde baskı oluşturduğunu anlattı.

Çekirdek enflasyonun cansız olmaya devam ettiğini ve zayıflayan ivmenin enflasyonun hedefe yaklaşmasını yavaşlattığını belirten ECB başkanı, bankanın, 2019 ve 2020 yılları için büyüme tahminini sırasıyla yüzde 1,7'den 1,1'e ve yüzde 1,7'den 1,6'ya indirdiğini; enflasyon tahminini ise yine sırasıyla yüzde 1,6'dan 1,2'ye ve yüzde 1,7'den 1,5'e çektiğini bildirdi.

Faiz oranlarının 2019 sonuna kadar cari seviyelerde kalmasını beklediklerini kaydeden Draghi, vadesi gelen menkul kıymetlerden alınan ana para ödemelerinin faiz artırımına kadar yatırıma yönlendirilmeye devam edileceğini de kaydetti.

ECB, yeni bir TLTRO programı başlattıECB, yeni bir TLTRO programı başlattı