12 °C

ECB faiz artışını erteleyebilir

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, gerektiği takdirde planlanmış faiz artırımını daha ileri bir tarihe ertelemeye hazır olduklarını söyledi.

ECB faiz artışını erteleyebilir

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi'nin dış talebin daha kalıcı bozulmasıyla karşı karşıya kaldığını ve ECB'nin gerekirse planlanan faiz artışını daha fazla ertelemeye hazır olduğunu belirtti.

Draghi Frankfurt'taki bir konferansta, "Mart toplantısında yaptığımız gibi, ileriye dönük faiz yönlendirmemizi yeni enflasyon görünümünü yansıtacak şekilde ayarlayarak, para politikasının ekonomiyi desteklemeye devam etmesini sağlayacağız" dedi.

ECB bu ayın başında yaptığı para politikası toplantısında yavaşlayan ekonomiyi canlandırmak için faiz artırım tarihini ertelemiş ve ekonomiye ucuz kredi vermeleri için bankalara yeni uzun vadeli kaynak sağlamıştı.

Yine de, ECB resesyon riskinin düşük kalmaya devam ettiğini ve büyümenin devam edeceğini, bu nedenle tarihi düşük seviyede bulunan faizde artışın 2020 için masada kalacağını savundu.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap