23 °C

ECB, ‘Süper Mario’lu son toplantısında faizleri değiştirmedi

Politika faizinin yüzde 0.00, marjinal borçlanma faizinin yüzde 0.25 ve mevduat faizinin yüzde -0.50 olarak kalmasına karar verildi.

ECB, ‘Süper Mario’lu son toplantısında faizleri değiştirmedi

DIŞ HABERLER

Avrupa Merkez Bankası ECB Başkanı Mario Draghi’nin son olarak katıldığı bugünkü yönetim kurulu toplantısında faizlere dokunmadı.

Politika faizinin yüzde 0.00, marjinal borçlanma faizinin yüzde 0.25 ve mevduat faizinin yüzde -0.50 olarak kalmasına karar verildi. ECB sözlü yönlendirmesinde de değişikliğe gitmeyerek Eylül toplantısında duyurduğu gibi 1 Kasım’dan itibaren aylık 20 milyar euro büyüklüğünde tahvil alım programının başlayacağını da teyit etti. Banka enflasyonun yüzde 2’nin altına yaklaşana kadar uzun bir süre bu düşük düzeylerin korunacağını yineledi.

Ekonomik büyümenin zar zor pozitifte kaldığı ve enflasyonun hedefin yarısının da altında olduğu Euro Bölgesi’nde ECB büyümeyi teşvik etmek için geçen ayki toplantısında aylık 20 milyar euro büyüklüğündeki tahvil alımını içeren parasal genişleme adımını duyurmuş fakat şahin politika yapıcıların eleştirilerine maruz kalmıştı.

ECB Başkanı Draghi son basın toplantısında hükümetleri daha fazla harcamaya çağırdı. Halefi Christine Lagarde’a bir tavsiyesi olup olmadığı sorulan Draghi, “Tavsiyeye gerek yok. Ne yapılması gerektiğini biliyor ve bunu yapmak için yönetimde uzun bir süresi olacak.” dedi.

Sekiz yıllık görev süresinde hiç faiz artırmadı

Toplantıya ECB’nin yeni başkanı Christine Lagarde da gözlemci olarak katıldı. Draghi sekiz yıllık başkanlık döneminde faizleri hiç artıramadı ve tahvil alım programları ve düşük faizlerle piyasalara likidite sağladığı bir görev süresi oldu. Dünya basınında ‘Süper Mario’ olarak da anılan Draghi’nin Euro Bölgesi krizi sırasında kullandığı ‘ne gerekiyorsa yapacağız’ ifadesi en unutulmaz sözlerinden biri oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap