7 °C

ECB, yeni bir TLTRO programı başlattı

ECB, beklentilere paralel faiz adımı atmazken, yeni bir TLTRO programı başlattı. Banka, "Önceki TLTRO programında olduğu gibi TLTRO-III de kredi şartlarının olumlu olmaya devam etmesi için oluşturuldu" açıklamasını yaptı.

ECB, yeni bir TLTRO programı başlattı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarına ilişkin yönlendirmesini değiştirerek ilk faiz artışının zamanlamasını en erken gelecek yıla erteledi ve bankalara yeni uzun vadeli krediler sundu.

ECB para politikası kararında "Yönetim Kurulu, faiz oranlarının en azından 2019 sonuna kadar ve her durumda gerekli olduğu sürece mevcut seviyelerde kalmasını bekliyor" dedi.

ECB politika faizini beklendiği gibi sıfırda, bankalara yönelik gecelik mevduat faizini de yüzde eksi 0.4 düzeyinde tuttu. ECB'nin faiz politikası görünümünü değiştirmesinin ardından euro değer yitirdi, Avrupa hisse senedi piyasaları yükseldi.

Buna ek olarak, hem bankaların ECB'den daha önce aldığı 720 milyar euro borcu çevirmeleri, hem de kredi vermeye devam etmeleri için yeni bir Hedefli Uzun Vadeli Refinansman İmkanı (TLTRO) başlattı. Programın olumlu kredi şartlarının korunması ve para politikasının reel ekonomiye sorunsuz aktarımının devam etmesine yardımcı olacağı kaydedildi.

ECB açıklamasında, "Eylül 2019'da başlayıp Mart 2021'de sona erecek şekilde her çeyrek dönem iki yıl vadeli hedefli uzun vadeli refinansman imkanı (TLTRO-III) başlatılacak" denildi.

Euro Bölgesi'nde ekonomik büyüme, küresel ticaret savaşı ve Brexit belirsizliği nedeniyle hızla ivme kaybetti. Bu yavaşlama, bankalar kredi arzını kısarlarsa ekonominin daralacağı endişelerini de beraberinde getirdi.

ECB, büyüme ve enflasyon beklentisini düşürdüECB, büyüme ve enflasyon beklentisini düşürdü

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap