12 °C

Ertem: Piyasaların endişe edeceği bir durum yok

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı'nın tutuklanmasını değerlendiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, bu durumun doğrudan Halkbank'a yönelik olmadığını ve piyasaların endişe etmemesi gerektiğini söyledi.

Ertem: Piyasaların endişe edeceği bir durum yok

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Halkbank konusunda kadük olmuş dosyaların işleme girmesinin skandal olduğunu ifade etti. NTV yayınında ekonomi gündemine ilşikin değerlendirmelerde bulunan Ertem, "Piyasaların endişe edeceği bir durum yok" diye konuştu. 

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı'nın tutuklanmasına ilişkin olarak konuşan Ertem şunları kaydetti: "Halkbank BM mevzuatına uygun hareket etti. İsnat edilen suçlamalara bakınca asılsız, adeta hukuk skandalı. 17-25 Aralık'ın kadük kalmış FETÖ tarafından uydurulmuş dosyaların ABD yargısınca dikkate alınması söz konusu. Bunlar ABD'deki hukuk skandalını ortaya koyuyor. Bu FETÖ'nün nereye ne kadar sızdığını da ortaya koyuyor"

Türkiye'nin diplomatik ve hukuki olarak gerekli adımları atacağını söyleyen Ertem, "Halkbank açısından endişe edecek durum yok. Halkbank giderek büyüyen bir bankamız. Bu tür kadük olmuş FETÖ dosyalarının devreye girmesi oldukça şaşırtıcı hatta skandaldır. Bu yanlış karar çok yakın zamanda dönecektir. Bu doğrudan Halkbank'a yönelik değildir, piyasaların endişe edeceği bir durum yok" şeklinde konuştu.

'TL üzerindeki baskı giderek azalacak'

Dolarda son günlerde görülen yükselişi değerlendiren Ertem, "Fed hala 2017 stratejisini belirginleştirmiş değil. Benim görüşüm Fed'in doları yukarı çekecek hamlelerden kaçınacağı. TL üzerindeki baskının giderek azaldığını göreceğiz. Bu seviyeler bizi rahatsız edecek seviyeler değil" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.