16 °C

Euro Bölgesi'nde bir iyi, bir kötü veri

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktivite, geçen ay yılın en hızlı büyümesini gösterirken, yatırımcı güveni beklentilerin aksine geriledi.

Euro Bölgesi'nde bir iyi, bir kötü veri

19 üyeli Euro Bölgesi'nde ekonomik aktivite geçen ay 11 ayın en iyi performansını gösterdi. Öte yandan yatırımcı güveni, olumlu kasım ayı verisinin ardından, aralıkta şaşırtıcı şekilde geriledi.

Euro Bölgesi'nde iş dünyası aktivitesi kasım ayında bu yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirdi. Kasım ayında ayrıca Euro Bölgesi şirketleri fiyatları son 5 yıldaki en yüksek seviyede artırdılar.

IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson yaptığı açıklamada, "Zayıf euro daha fazla ihracat odaklı imalat büyümesini besliyor görünüyor, bununla birlikte hizmet sektörü şirketmeri de güçlü büyüme yaşıyorlar" diye kanuştu.

Markit tarafından hazırlanan bileşik PMI kasım ayında 54,1 puan olan ilk tahminin altında 53,9 puan olarak gerçekleşti. Ekonomistler ise bileşik PMI'nın 53,3 puan olmasını bekliyorlardı.

Yatırımcı güveni geriledi

Euro Bölgesi'nde kasım ayında yılın en yüksek seviyesini gören yatırımcı güveni, aralık ayında beklenmedik şekilde geriledi.

Sentix tarafından 1-3 Aralık arasında yapılan ve 279'u kurumsal olmak üzere 1.005 yatırımcı tarafından yanıtlanan anket sonuçlarına göre, yatırımcı güveni endeksi 13,1 puandan 10,0 puana indi. Piyasa beklentisi endeksin 15,0 puana çıkacağı yönündeydi.

Cari endeks aynı ayda 12,3 puandan 8,3 puana inerken, yatırımcı beklenti endeksi 14,0 puandan 11,0 puana geriledi.

İtalya ve Avusturya seçimleri ve ABD'de başkanlığı Trump'un kazanmasının yatırımcıların kararlarında etkili olduğu belirtiliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.