15 °C

Euro, dolar karşısında 9 haftanın zirvesinde

Euro kuru iki gün aranın ardından yeni tarihi zirvesini gördü. Euro/TL gün içinde 4.69'un üzerini test ederken, dolar 3.95'in üzerini gördü. Analistler, siyasi belirsizliklerin devam etmesine karşın makroekonomik verilerin euroyu desteklemeye devam ettiğini kaydetti.

Euro, dolar karşısında 9 haftanın zirvesinde

Euro, Avrupa bölgesinden gelen makroekonomik verilerin desteğiyle dolar karşısındaki güçlü duruşunu sürdürüyor. Euronun küresel olarak değer kazanmasının etkisiyle euro/TL bugün 4.6942'ye çıkarak bir rekor daha kırdı. Euro, bir önceki zirvesini 22 Kasım'da 4.6772 ile görmüştü.

Öte yandan ABD Merkez Bankası'nın politikasını beklenildiği kadar hızlı şekilde sıkılaştırmayacağı öngörüsü ve TCMB'nin gerekli görmesi halinde faiz de dahil gerekli adımları atacağına yönelik söylemlerle dolar/TL tarihi rekor seviyelerin altında seyretmeyi sürdürüyor.

Çarşamba günü 3.9830 ile rekor kıran dolar/TL, dün Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem'in TCMB'ye yönelik açıklamalarıyla sert düşerek 3.90'a kadar geriledi. Bugün 3.95'in üzerini gören dolar kuru, saat 17:00'da 3.9405'den işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL 4.6900 seviyesinde yer aldı. 

Euro/dolar paritesi bugün 1.1899' yükseldi

Euro/dolar paritesi bugün 1.1899 seviyesine yükseldi. Dolar karşısındaki kazançlarını dördüncü güne taşıyan euro, 25 Eylül'den bu yana görülen en güçlü seviyesine tırmandı.

Euro, dolar karşısında 2003 yılından bu yana görülen en iyi yıllık performansını kaydetmeye hazırlanıyor.

Makroekonomik veriler euroyu destekliyor

Dün açıklanan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanaklarının para politikası hakkında yeni bir ipucu vermediğini belirten analistler, siyasi belirsizliklerin devam etmesine karşın makroekonomik verilerin euroyu desteklemeye devam ettiğini kaydetti.

Piyasalar haber akışını izliyor

Piyasalarda; TL'ye özgü satış baskısı yaratan unsurlar arasında gösterilen enflasyonda yükseliş, AB, ABD ve NATO ile ilişkilere yönelik gelişmeler takip ediliyor. Bunun yanında ABD'de devam eden Reza Zarrab davasına ilişkin haber akışı da yakından izleniyor.

Karahan: MB, Zarrab davasını takip edecektirKarahan: MB, Zarrab davasını takip edecektir

Cemil Ertem: MB'nin 14 Aralık'ı beklemesine gerek yokCemil Ertem: MB'nin 14 Aralık'ı beklemesine gerek yok

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.