10 °C

Fed Bej Kitap: ABD ekonomisi ılımlı şekilde büyüyor

Fed, Amerikan iş dünyasının nabzını tutan "Bej Kitap" raporunu yayımladı.

Fed Bej Kitap: ABD ekonomisi ılımlı şekilde büyüyor

Fed yayınladığı Bej Kitap raporunda, ABD ekonomisinin Ekim'den Kasım ortasına kadarki dönemde ılımlı şekilde büyüdüğünü, büyüme için görünümün genele olarak pozitif olduğunu ve ülke genelinde istihdam piyasasının sıkı olmaya devam ettiğini bildirdi.

"Bazı katılıcımcıların büyümenin cari hızının gelecek yıl da devam etmesini bekledikleri ortamda, görünüm genel olarak pozitif olmaya devam etti" değerlendirilmesinin yapıldığı Bej Kitap'ta, birçok Fed bölgesinin profesyonel ve teknik hizmetlerde, özellikle sağlık alanında "göreceli olarak güçlü istihdam artışları" rapor ettikleri ifade edildi. Sadece bir Fed bölgesi işten çıkarmalar olduğunu bildirdi.

İstihdamda artış devam etse de, ülke genelinde işgücü piyasasının sıkı olmaya devam etmesinin işverenlerin ihtiyaç duydukları işçileri bulmalarını zorlaştırdığını belirten Fed, yapılan görüşmelere katılan bazı işverenlerin boş pozisyonları dolduramamalarının büyümelerini sınırladığını ifade ettiklerine de raporda yer verdi.

Bej Kitap'ta Fed bölgelerinin çoğu tüketici harcamalarında iskikrarlı-ılımlı büyüme rapor ederken, birkaç bölge araç satışları ve turizmde artışlar bildirdiler.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap