24 °C

Fed sonrası 6 MB daha faiz kararını verdi

Brezilya, Endonezya, Filipinler, Tayvan, İsviçre ve İngiltere merkez bankaları piyasa beklentilerine paralel faizlerde değişikliğe gitmedi.

Fed sonrası 6 MB daha faiz kararını verdi

Fed'in bu yıl faiz artırımı öngörmeyerek üç yıllık para politikası sıkılaştırmasına ani bir şekilde son vermesinin ardından Brezilya, Endonezya, Filipinler, Tayvan, İsviçre ve İngiltere merkez bankaları da faiz kararlarını açıkladı.

Buna göre; Brezilya Merkez Bankası faiz oranlarını beklendiği gibi art arda sekizinci toplantıda da tarihi düşük seviye olan 6.5'te sabit tuttu. Bu, merkez bankasının yeni başkanı Roberta Campos Neto başkanlığında aldığı ilk politika kararı oldu.

Endonezya Merkez Bankası da beklentilere paralel politika faizini yüzde 6'da korudu ve bu seviyenin finansal istikrara uygun olduğunu vurguladı.

Filipinler Merkez Bankası faiz oranını değiştirmeme kararı aldı. Beklentiye paralel bu karar ile faiz oranı yüzde 4,75 olarak bırakıldı.

Tayvan Merkez Bankası da faiz oranını değiştirmediğini açıkladı. Buna göre discount faiz oranı yüzde 1,375 olarak kaldı.

İsveçre Merkez Bankası ise yine beklendiği gibi, faiz olan 3 aylık LIBOR oranı hedefini değiştirmedi. Bankadan yapılan açıklamaya göre, gösterge 3 aylık LIBOR faiz oranı alt bandı yüzde eksi 1,25, üst bandı yüzde eksi 0,25 olarak bırakıldı.

İngiltere Merkez Bankası da faiz oranını yüzde 0,75 olarak bıraktı. Piyasa beklentisine paralel olarak varlık alım programında da değişikliğe gidilmedi.