11 °C

Fed sonrası piyasalar yükselişte

Fed tutanakları sonrası dolar/TL gerilerken, azalan jeopolitik risklerle endekste pozitif bir açılış gerçekleşti.

Fed sonrası piyasalar yükselişte

Fed tutanaklarının faiz artırımının ertelenebileceğine işaret etmesinin ardından dolar/TL yönünü aşağı çevirirken, endekste Fed'in yanı sıra ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilimin yatışmasının da etkisiyle yukarı yönlü açılış gerçekleşti.

Dün akşam saatlerinde 3.5257/3.5268 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 3.5187/3.5209 seviyesinde işlem görüyor. Sepet bazında TL aynı saatte 3.8307/3.8332, euro/TL ise 4.1425/4.1458 seviyesinde bulunuyor.

Diğer taraftan Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi 547 puan artışla 107.409 puandan güne başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,51 oranında değer kazandı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yaptığı son politika toplantısının tutanakları, politika yapıcıların son dönemdeki düşük enflasyon konusunda daha temkinli olduklarını ve bazı üyelerin enflasyon trendinin geçici olduğu netleşene kadar faiz artırımını durdurmak istediklerini gösteriyor.

Fed'in dün açıklanan 25-26 Temmuz tarihli toplantı tutanakları Fed'in 4.2 trilyon dolarlık hazine tahvili ve ipoteğe dayalı menkul kıymet portföyünü azaltmaya hazır olduğunu gösterdi.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, bazı CEO'ların istifalarının ardından sanayi politikaları konusunda şirketlerle istişare yürüttüğü iki konseyi feshetti. Bu gelişme de doların değer kaybında etkili oldu.

Asya borsaları ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilimin yatışmasıyla yükseldi.

Oyak Yatırım'ın notunda Fed'in faiz artırım beklentilerinin azalması ve ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilimin hafiflemesiyle endekste yukarı yönlü açılış beklendiği ifade edildi.

Dış veriler izlenecek

Yurtiçinde bugün açıklanacak bir veri bulunmazken, piyasalar dış verileri izleyecek.

Bu çerçevede saat 11:30'da İngiltere perakende satışlar, saat 12:00'da Euro Bölgesi enflasyon, saat 15:30'da ABD işsizlik maaş başvuruları ve Philadelphia Fed imalat endeksi, saat 16:15'te ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri açıklanacak.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, Fed tutanaklarının yeni bir faiz artırımı beklentisini törpülemesi ve enflasyonun halen çok düşük olduğunu öne çıkartmasının yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump'ın CEO'lardan oluşan Danışma Kurulu'nu üst üste istifalar sonrasında dağıtmasının da dolara kan kaybettirdiğini söyledi.

Erkan, "Bu sayede TL'nin olumlu bir noktaya geldiğini görüyoruz. İçeride tahvil faizleri, başarılı geçen Hazine ihalelerine rağmen çıkma eğilimini sürdürüyor ve o konuda dikkatler gelecek haftanın ihalelerine çevrildi. Yurtdışı etkisiyle gelen değer kazancının sürdürülebilmesi için TL'nin 3.52 altındaki pozisyonu koruması gerekli. Bu durumda 3.49'a kadar olabilecek bir teknik geri çekilme desteklenebilir" dedi.

Erkan, dolar/TL'nin 3.52 altında kalamaması durumunda ise 3.52–3.54 bandı ekseninde kalacağını belirtti.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.