Fed sonrası yükselen dolar, TCMB'yi bekliyor

Fed'in kararları sonrası güçlenen ABD Doları ve artan ABD tahvili faizlerinin etkisiyle dolar/TL'de, yeniden 8,60'ın üzeri görüldü. Kur bugün de yükselişini sürdürdü ve 8,65'e kadar tırmandı. Yaklaşık bir haftadır yoğun geçen ajandada bugün ise TCMB'nin faiz kararı bulunuyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Hüseyin KOYUNCUOĞLU

Türk Lirası varlıklar için, Avrupa Merkez Bankası faiz kararıyla başlayan ve oldukça yoğun geçen bir haftalık ajandanın son gündem maddesi olarak olarak bugün TCMB'nin faiz kararı izlenecek. TCMB'nin faizleri sabit tutmasına kesin gözüyle bakılırken piyasalar daha çok kullanılan ifadelerden ilk faiz indirimi zamanlamasını daha net tahmin etmeye çalışacaklar.

Dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) iki gündür devam eden Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarının ardından faizleri sabit bıraktı ve varlık alım programını da değiştirmedi. Faiz kararının ardından Powell'ın merakla beklenen tapering sorularına, ekonomide ciddi bir ilerleme kaydedilene kadar varlık alımlarının süreceğini ifade etti.

Powel, faiz artışına yönelik mesajlarında ise "Yakın vadede başlayacak olan tartışma tahvil alımlarının ölçeğidir. Faiz artırımı çok daha sonra gerçekleşecek. Tapering, düzenli, metodik ve şeffaf şekilde başlayacak" ifadeleriyle yanıt verdi.

Fed'in açıkladığı kararlar ve Powell'ın basın toplantısındaki mesajlarıyla birlikte dolar/TL, 8,63'ün üzerini gördü. Euro/TL ise 10,31'den 10,41'e kadar yükseldi.Gece boyunca bu seviyelerini koruyan dolar/TL, bu sabah saatlerinde deyükselişini sürdürdü ve 8,65'in üzerine çıktı. Euro/TL ise yatayda kalırken işlemler 10,34-10,35 düzeyinden gerçekleşiyor.

Ash: ABD faizleri yükselmeye devam ederse TL en kırılgan para birimi

Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash, sosyal medya hesabından yaptığı ve grafikle desteklediği paylaşımında, ABD'de faizlerin daha da yukarıya gitmesi durumunda Türk Lirası'nın gelişen ülke para birimleri arasında en kırılganı olduğunu ifade etti.

Dolar/TL neden yükseliyor? 

Fed'in faizleri değiştirmemesi ve varlık alım programında bir değişiklik yapmamasına karşın faiz artışı için 2023'ü işaret etmesi ABD Doları'nın küresel arenada daha da güçlendirdi. Türk Lirası'nın da aralarında bulunduğu gelişen ülkelerin para birimleri karşısında değerlenen ABD Doları'nın etkisiyle dolar/TL kurunda yukarı yönlü hareketler yaşanıyor. 

ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisi ise Fed'in enflasyon öngörülerini yükseltmesi sonrası yüzde 1,55'e kadar yükseldi. ABD Hazine tahvillerindeki faiz artışı da dolar/TL'deki yükselişte etkili  oluyor.

Fed, manşet enflasyon beklentisini tam 1 puan artırarak yüzde 3,4'e yükseltti ancak toplantı sonrası yapılan açıklamada yine de bu artışın "geçici" olduğuna vurgu yapıldı.

ABD Doları, 1,5 ayın zirvesinde

Karar sonrası ABD Doları, küresel piyasalarda değer kazanırken Dolar Endeksi, son 1,5 ayın zirvesi olan 91,213 seviyesini gördü.Dolar Endeksi, haziran ayının ilk haftasında 90 seviyesinin altına kadar çekilmişti. Dolar Endeksi'ndeki yükselişte Fed'in faiz artışına ilişkin 2024 yerine 2023 yılını işaret etmesi ve enflasyon beklentilerini yükseltmesinden kaynaklanıyor.

 

Etiketler