11 °C

Finansal hizmetler güven endeksi Kasım'da aylık 24,5 puan arttı

2019 yılı Kasım ayında finansal hizmetler güven endeksi bir önceki aya göre 24,5 puan artarak 167 seviyesinde gerçekleşti.

Finansal hizmetler güven endeksi Kasım'da aylık 24,5 puan arttı
Merkez Bankası Kasım Ayı  Finansal Hizmetler Güven Endeksi verisini açıkladı. Buna göre,  endeksi bir önceki aya göre 24,5 puan artarak 167 oldu.
Endeksi oluşturan  anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki  iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki  hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endekslerin FHGE'yi artış yönünde etkilediği gözlendi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere  göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte  artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla  güçlendiği görülmektedir. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talepte  artış olacağı yönündeki beklentilerin de güçlenerek devam ettiği  gözlenmektedir.
İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki istihdamda  artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin azalış bildirenler  lehine döndüğü, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü  beklentilerin ise güçlenerek devam ettiği görülmektedir.
2019 yılı Kasım ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt  sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, "64-Finansal Hizmet
Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)", 65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri  hariç)" ve "66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için
Yardımcı Faaliyetler" sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 25,5, 1,9 ve 22,7 puanlık artış olduğu gözlenmektedir. "

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap