12 °C

Fitch, bankaların stres testi sonuçlarını açıkladı

Türkiye'nin en büyük sekiz bankasının sermaye oranlarını, yılın ilk yarısı sonundan itibaren gelecek iki yıl için altı ayrı stres testine tabi tutan Fitch, özel bankaların aktif kalitesinde belirgin bir bozulma ihtimaline karşı üç kamu bankasından daha iyi durumda olduğunu açıkladı.

Fitch, bankaların stres testi sonuçlarını açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in son stres testi raporuna göre, Türkiye'deki özel ve sistemik öneme sahip yerel bankalar (D-SIB'ler), aktif kalitesinde belirgin bir bozulma ihtimaline karşı üç kamu bankasından daha iyi durumda bulunuyor.

Fitch dün yayınladığı açıklamada, takipteki kredilerdeki (NPL) sert artış, zayıf kârlılık ve TL'deki değer kaybı sebebiyle, Türkiye'nin en büyük sekiz bankasının sermaye oranlarını, yılın ilk yarısı sonundan itibaren gelecek iki yıl için altı ayrı stres testine tabi tuttuklarını belirtti.

Fitch'in açıklamasına göre, bu faktörler bankaların sermaye yeterliliği için kilit riskleri oluşturuyor.

Açıklamaya göre karşılıklar öncesi faaliyet karının (PIP) seviyesi bankalara göre değişiyor. PIP, kamu bankaları için genel olarak (ortalama: brüt kredilerin %2.8'i), özel bankalardan (%5.6) daha zayıf.

Fitch ayrıca aktif kalitesindeki bozulmanın kamu bankalarının (Halkbank, Ziraat, Vakıfbank) PIP'lerini özel bankalardan (Garanti BBVA, Akbank, YKB, İş Bankası ve QNB Finansbank) daha fazla etkileyeceğini öngördüklerini ifade etti.

Fitch'den yapılan açıklamada "Analizimiz, zararı azaltma kapasitesinin Akbank ve Garanti'de güçlü, YKB, QNB Finansbank ve İş Bankası'nda orta, Ziraat ve Vakıfbank'ta daha düşük olduğunu gösteriyor. Halkbank'ın stres testi altındaki metrikleri en zayıfı ve tüm stres senaryolarında minimum gereksinimlerin altında kalıyor" denildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • Naci Maraş Kamu bankaları 2018 Yılı Eylül ayında %25 faizle mevduat topladılar Kobilere %7 le kredi verdiler Bu durumu özel bankalar üstlenmedi TCMB da yedek akçeyi dahi hazineye aktardı Ülkede belli dönem refah yaşandı bu lüks tüketime ve İthalata dayalı oldu Burda bütün bankaların görevi var Lüks yaşamdan 1,5 TL den dolar kredisi alan bankalar vatandaşa 1,1 den tüketici kredisi verdiler dolar 5,7 olunca krediler kesildi Artı değer yaratmayan toplum her 10 yılda kriz yaşar Bizde alıştık herkes hesabını iyi yapacak Hiç bir krize yakalanmadım her zaman gardımı aldım vatandaşta alsın hesabını yapsın