7 °C

Fitch: İngiltere'de belirsizlik arttı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İngiltere'deki seçim sonuçlarının İngiliz hükümetinin istikrar süresi açısından belirsizlik yarattığını ifade etti.

Fitch: İngiltere'de belirsizlik arttı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İngiltere'nin AB ile yürüttüğü Brexit müzakerelerine ilişkin belirsizliklerin arttığını kaydetti.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, haziran ayında yapılan erken genel seçimin ardından ülkede politik ve ekonomik belirsizliklerin arttığı vurgulandı.

Açıklamada, mevcut belirsizliklerin "AA" notu ve "negatif" not görünümü kapsamında temsil edildiği belirtilirken, "İngiltere ve AB arasındaki anlaşmalarda ilerlemenin yavaş bir şekilde olacağına inanıyoruz." ifadesi kullanıldı.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in haziran ayında yapılan erken genel seçimin sonucunda parlamentodaki çoğunluğunu kaybederek Demokratik Birlik Partisi (DUP) ile anlaşmak zorunda kaldığı hatırlatılan açıklamada, "Seçim sonuçları, politika platformu, politik bütünlük ve İngiliz hükümetinin istikrar süresi açısından belirsizlik yarattı. Bunun Brexit üzerinde ve potansiyel olarak mali politika üzerinde etkileri olacaktır." ifadelerine yer verildi.

Daha önce uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecine ilişkin politik ve mali risklerin arttığını açıklamıştı.

Moody's'ten İngiltere'ye kredi notu uyarısıMoody's'ten İngiltere'ye kredi notu uyarısı

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.