26 °C

Fitch, MB'den 400 baz puan faiz indirimi bekliyor

Fitch, Merkez Bankası'nın yıl içinde 400 baz puan faiz indirimi yapacağı öngörüsünde bulundu ancak önümüzdeki aylarda politika faizini gevşetecek pek alanı olmadığını vurguladı.

Fitch, MB'den 400 baz puan faiz indirimi bekliyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in bağlı olduğu Fitch Group'a ait Fitch Solutions, TCMB'nin para politikası kararı hakkında değerlendirmede bulundu.

Fitch'in haftalık raporunda TCMB'ye ilişkin şu tespitler yer aldı:

- Yabancı yatırımcılardan para girişini özendirmeye gerek duyduğu ve lokal tasarruf sahipleri için TL'nin çekiciliğini artırmaya gerek duyduğu göz önüne alındığında TCMB'nin önümüzdeki aylarda politika faizini gevşetecek alanı pek yok.

- İstanbul'da muhalefetin kazandığı seçimlerin sonuçlarına itirazların devam etmesi siyasi belirsizliğin daha da artmasına yol açtı.

- Döviz rezervlerinin gerilediği ve ekonominin iyi yönetilmediği kaygıları TL'nin seçimler öncesi ve sonrası (öncekilere kıyasla) daha sert değer kaybetmesine yol açtı.

- Ekonomideki bozulma ve enflasyon baskılarının azaldığı göz önüne alındığında şu anda yüzde 24'te olan politika faizinin bu yıl 400 baz puan düşürüleceğini tahmin ediyoruz.

- Ancak TL'deki zayıflık ve yurt dışından sağlanan fonlamadaki kırılganlık büyük ihtimalle TCMB'nin para politikasını gevşetmesini daha uzun bir süre ertelemesine yol açacak.

- Çekirdek enflasyon hedeften oldukça uzak olmaya devam ediyor; TCMB, baz etkisi yılın ikinci yarısında enflasyonda düşüş yaratana kadar faiz indirmeye isteksiz olabilir.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap