10 °C

Fitch'ten Trump analizi

Fitch Ratings, ABD’de başkanlık seçimini Cumhuriyeti aday Donald Trump’ın kazanmasının küresel belirsizlikleri artırdığını açıkladı

Fitch'ten Trump analizi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD’de başkanlık seçimini Cumhuriyeti aday Donald Trump’ın kazanmasının küresel belirsizlikleri artırdığını açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın ABD başkanlık seçimini kazanmasının ve ABD’nin politikalarına ilişkin mevcut belirsizliğin, birçok diğer ülkenin görünümü için de farklı derecelerde belirsizlik oluşturduğu belirtildi.

Değerlendirmede, “Seçimin geniş kapsamlı ülke reytingleri üzerindeki etkisinin kısa vadede ortaya çıkması olası değil. Fakat ABD’nin dünya üzerindeki ekonomik etkisi, üstün diplomatik ve askeri rolü dikkate alındığında, ABD’nin politikasındaki kaymaların küresel etkileri olabilir. Trump’ın seçim kampanyası dönemindeki retoriğinin ne kadarının politikalara yansıyacağının netleşmesi zaman alacaktır. Daha korumacı ve daha fazla tek yanlı dış politika olasılığı küresel yayılma riski açısından iki potansiyel risk kaynağı durumunda.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Donald Trump’ın Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasını (NAFTA) yeniden müzakere etmek istemesinin Kanada ve Meksika ekonomileri üzerinde olumsuz etkilerinin görülebileceği belirtildi.

Öte yandan Trump’ın korumacı uluslararası ticaret politikalarına kayması ihtimalinin Çin ve Asya ekonomileri açısında da olumsuz yansımalarının olabileceği kaydedildi.

Yellen: Faizler yakın dönemde artırılabilirYellen: Faizler yakın dönemde artırılabilir

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.