10 °C

G. Kıbrıs yardım planını yarın oylayacak

G. Kıbrıs yardım planını yarın oylayacak

BRÜKSEL - Euro bölgesinden bir yetkili, Güney Kıbrıs parlamentosunun banka mevduatlarına uygulanacak vergiye ilişkin oylamayı, görüşmelere daha fazla süre tanınabilmesi için yarın gerçekleştireceğini söyledi.  Oylamanın bugün yapılması planlanıyordu.

Bu arada Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Joerg Asmussen, mali yardım karşılığında Güney Kıbrıs'taki banka mevduatlarından alınacak tek seferlik verginin yapısına Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin karar vereceğini, ancak bölgenin mutlaka 5.8 milyar euro kaynak üretmesi gerektiğini söyledi.

Euro bölgesi maliye bakanlarının Brüksel'de Cumartesi günü sabaha karşı aldıkları karara göre, 10 milyar euroluk mali yardıma karşılık, Güney Kıbrıs bankalarında bulunan 100,000 euronun altındaki mevduatların yüzde 6.7'sinin, bunun üzerindeki mevduatların da yüzde 9.9'unun vergi olarak alınması öngörülüyor.

Tek seferlik vergiyi yasalaştırmak için toplanacak olan Rum parlamentosu ise planda yükün ağırlığını yüksek mevduatlara kaydırarak küçük mevduat sahiplerine etkisini yumuşatmaya çalışıyor.
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.