10 °C

Garanti’den ekonomiye 273 milyar TL katkı

Garanti Bankası'nın ikinci çeyrekte beklentinin üzerinde kâr açıklarken, bankanın 6 aylık net kârı, 3.1 milyar TL olarak gerçekleşti.

Garanti’den ekonomiye 273 milyar TL katkı

Garanti Bankası'nın ikinci çeyrek solo net kârı yüzde 1 artışla 1.55 milyar lira oldu ve beklentinin üzerinde gerçekleşti. Bankanın net kârının yüzde 4 düşüşle 1.48 milyar lira olması bekleniyordu.

Garanti’nin 2017’nin ilk yarısında net kârı, 3 milyar 100 milyon 273 bin TL olarak gerçekleşirken Banka’nın özkaynak kârlılığı yüzde 18,1, aktif kârlılığı ise yüzde 2,1 seviyesinde gerçekleşti.

Garanti Bankası’nın aktif büyüklüğü 335 milyar 942 milyon 185 bin TL’ye ulaşırken, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 272 milyar 980 milyon 362 bin TL’ye yükseldi.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş., 30 Haziran 2017 tarihli konsolide finansal tablolarını açıkladı.

Garanti Bankası Genel Müdür Fuat Erbil, “2017 yılının ilk yarısında, tüm paydaşlarımızın bize olan güveniyle sağlam bilançomuzu daha da güçlendirirken, ekonominin canlanmasına destek olduk. 1,25 milyar Euro sendikasyon kredimizi başarıyla yeniledik ve uluslararası piyasalarda ilk defa Basel III uyumlu, 10 yıl vadeli 750 milyon dolar sermaye benzeri tahvil ihracı gerçekleştirdik. 4 milyar dolar ile rekor talep gören ihracımız, Türkiye’den bir bankanın Basel III kapsamında gerçekleştirdiği en düşük maliyetli ve en yüksek tutarlı işlem oldu. IFC ile Türkiye’de ilk kez konut ipoteğine dayalı, ‘Yeşil Mortgage’ kapsamındaki projeleri destekleyecek ezber bozan bir anlaşmaya imza attık. Kredi Garanti Fonu kapsamında kullandırdığımız kredi tutarı 15 milyar TL’yi aşarken, 10 yıldan fazla süredir sosyal ve ekonomik açıdan güçlenmelerini desteklediğimiz kadınlara sağladığımız finansman 3,2 milyar TL’yi geçti” dedi.

Garanti Bankası olarak, Türkiye’nin sürdürülebilir geleceğine yaptıkları katkıdan gurur duyduklarını belirten Erbil; “EMEA Finance tarafından CEE Bölgesi’nin (Orta ve Doğu Avrupa) En İyi Proje Finansmanı Kurumu seçildik. Türkiye ekonomisinin sürdürülebilirliğine katkıda bulunan projelerin finansmanında öncülük yapıyor, yenilikçi çözümler sunuyoruz. Bireysel, KOBİ, ticari, kurumsal, tüm ihtiyaçlar için müşterilerimizin yanında, onlarla birlikte, en iyi çözümü bulmak için çalışıyor, kesintisiz ve istikrarlı bir şekilde hayatlarında yer alıyoruz. Müşterilerimize dokunduğumuz her noktada, fiziksel olarak tüm Türkiye’de ve dijital platformlarda ise en önde yer alarak, hizmeti her kanaldan müşterimizin ayağına getiriyor, en iyi deneyimi yaşatmak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.