10 °C

Gelişmekte olan ülke borsaları yatay seyrediyor

Gelişmekte olan ülke borsaları Kuzey Kore geriliminin azalmasına rağmen dolardaki yükseliş nedeniyle yatay bir seyir izliyor.

Gelişmekte olan ülke borsaları yatay seyrediyor

Gelişmekte olan ülke varlıkları güçlü seyir izleyen doların baskısı altında kalırken, hisseler ve para birimleri Kuzey Kore geriliminin azalmasından faydalanamadı.

Gelişmekte olan ülke borsaları MSCI endeksi dün yüzde 1'den fazla yükseldikten sonra bugün yatay seyrediyor.

Endeks ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Yong Un birbirlerine yönelik saldırgan sözlerinin etkisiyle geçen hafta bir ayın dip seviyesine inmişti.

Küresel piyasalar, Kim'in Guam'a yönelik füze saldırısını erteleme ve ABD'nin tavrını bir süre daha izleme kararının ardından hafif yükseldi. Güney Kore cumhurbaşkanı da ülkesinin savaşı önlemek için her çareyi deneyeceğini söyledi.

Ancak küresel piyasalardaki toparlanma, dolar endeksinin daha yüksek ABD tahvil getirileriyle ikinci günde kazanımlarını artırması nedeniyle gelişmekte olan ülke hisse piyasalarına yansımadı.

Gelişmekte olan ülkelerin dolar cinsi tahvilleri ile ABD Hazine tahvilleri arasındaki getiri farkı 2 baz puan daralarak Trump'ın Pyongyang'a yönelik "ateş ve öfke" tehdidiyle piyasalarda bir hafta önce yol açtığı kargaşa öncesindeki seviyelere indi.

Dolardaki değer artışı gelişen ülke para birimlerinde de baskı yarattı.

Meksika pesosu ve Türk lirası yüzde 0.2'ye yakın değer yitirdi.

Rand ise yüksek mahkemenin yolsuzlukla mücadele kurulunun hazırladığı merkez bankasının enflasyon hedefleme görevini gevşetme tasarısını reddetmesinin ardından yüzde 0.1 değer kazandı.

Kaynak: Reuters

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.